Tüm Okullarda Online Eğitim Zorunlu Olur mu?

 Tüm Okullarda Online Eğitim Zorunlu Olur mu?
Okunuyor Tüm Okullarda Online Eğitim Zorunlu Olur mu?

Ülkemizde hatta tüm dünyada salgının olumsuz etkilerinin görüldüğü bu dönemlerde, öğrencilerin de eğitim hayatı olumsuz yönden etkilenmektedir. Bu nedenle ülkemizde birçok öğrenci televizyonlar aracılığıyla TRT kanalında yayınlanan EBA TV ve EBA internet sayfasından uzaktan eğitim derslerine katılmaktadır. Uzaktan eğitim sürecinin ne kadar devam edeceği belli olmadığı gibi tüm okullarda uzaktan eğitimin zorunlu olup olmadığı merak konusudur.

Uzaktan Eğitim Sistemi Nasıldır?

EBA olarak adlandırılan Eğitim Bilişim Ağı, Millî Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından hazırlanan bir uzaktan eğitim platformudur. Fiziki derslerde de öğrencilerin ve öğretmenlerin kullandığı bu platform, bilgisayar ya da cep telefonları üzerinden şifre girilerek kullanılabilen bir sistemdir. Salgın dönemi için özel olarak TRT EBA TV’de ise öğrenciler televizyon karşısından dersleri takip etmektedir. İlkokul, ortaokul ve lise olarak üç ayrı kanaldan dersler yayınlanmaktadır.

Öğrenciler, dersleri TRT EBA TV üzerinden takip ederken, konu eksikleri ve ders tekrarları gibi içerikleri EBA üzerinden takip etmektedir. EBA sistemi üzerinden hangi sınıfların hangi saat aralığında kullanılması belirlenmiştir. Çocukların okuldan ayrı kaldıkları zamanda okulla iletişimin kopmamasını sağlayan uzaktan eğitim, okullar açıldığında öğrencilere herhangi bir boşluk durumu yaşatmayacaktır.

TRT EBA TV’nin öncellikli olarak kullanılması gerektiğini bildiren MEB bakanı tarafından, sorular, ders tekrarları ve sanal sınıf gibi durumlarda EBA’nın kullanılması gerektiği söylenmektedir. Bunun için GSM operatörlerine 8 GB internet imkânı sunulmaktadır. Bazı özel okulların öğrenci yoklaması aldığı uzaktan eğitim sürecinde, öğrenciler ve veliler tarafından devam zorunluluğu olup olmadığı merak edilmektedir. MEB bakanı tarafından, online eğitim için devam zorunluluğunun bulunmadığı bildirilmektedir.

Uzaktan eğitim videolarının tekrarları “meb.gov.tr” üzerinden takip edilebilmektedir. Aynı şekilde ders saatleri ve etkinlik kuşağı da bu sayfa içerisinde bulunmaktadır. Ders tekrarı sayesinde öğrenciler kaçırdığı derslerin tekrarlarını izleyebilme imkanına sahiptir.

Tüm dünyaya yayılan korona virüs sürecinde, ülkemizde yüz yüze eğitimin mümkün olmaması nedeniyle tüm okullarda online eğitim zorunlu hâle gelmiştir. Aynı şekilde üniversite öğrencileri de uzaktan eğitim derslerine katılarak eğitimlerine devam etmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın