Uzaktan Eğitimde Velilerin Öğrenciler İçin Yapması Gerekenler

 Uzaktan Eğitimde Velilerin Öğrenciler İçin Yapması Gerekenler
Okunuyor Uzaktan Eğitimde Velilerin Öğrenciler İçin Yapması Gerekenler

Uzaktan eğitimde öğrencinin derslerinden verim alabilmesi ve iyi bir öğrenim sağlayabilmesi için velilere de bazı görevler düşüyor. Veliler öğrencileri bu süreç içerisinde doğru olarak yönlendirir ise öğrenciler verimli bir şekilde uzaktan eğitim alabilirler. Öncelikle öğrencilerin ders çalışabileceği bir alanın sağlanması gerekiyor. Bu alan içerisinde sessizlik sağlanması ve öğrencinin rahatsız edilmemesi oldukça büyük bir yere sahip oluyor. Uzaktan eğitimde velilerin öğrenciler için yapması gerekenler ise yazımız içerisinde sizlerle paylaşılmıştır.

Cep Telefonu Ve Tablet Kullanımını Kontrol Altına Alın

Korona virüs süreci ile birlikte öğrencilerin en çok sendelediği durumlardan birisi de cep telefonu ve tablet kullanımıdır. Öğrencilerin teknolojik aletlerle fazla zaman geçirmesi anlama güçlüğü oluşturur. Böylelikle öğrenciler derslerde daha geç anlamış olurlar. Öğrencilerin daha rahat odaklanabilmesi ve derslerinde daha hızlı bir anlama sağlaması için ders saatleri dışında teknolojik alet kullanmamaları oldukça önemlidir. Belirli saatler arasında öğrencilerin teknolojik aletlerle iletişime geçmesine izin verilmelidir.

Öğrencinin Öğrenimi Takip Edilmelidir

Uzaktan eğitimde velilere düşen en önemli görevlerden birisi de öğrencinin öğreniminin takibidir. Öğrencilerin hepsinin anlama süresi aynı değildir ve bazı öğrenciler bu konuda çekimser davranabilirler. Bu nedenle öğrenciler anlamadıklarını ifade edemediklerinde derslerinden geri kalabilirler. Veliler bu süreç içerisinde öğrencinin öğrenimini takip etmelidir. Öğrencinin eksik olduğu konular bilinmeli ve bu konular telafi edilmelidir.

Öğrencinin Öğrenme Yöntemi Keşfedilmelidir

Öğrencilerin uzaktan eğitim sürecinde kendi öğrenme yöntemlerini keşfetmesi gereklidir. Bazı öğrenciler yazarak öğrenirken, bazı öğrenciler okuyarak ya da dinleyerek öğrenmektedir. Bu nedenle öğrenciler kendilerine en uygun yolu bulmak için deneyim edinmelidir. Veliler bu noktada öğrencileri kontrol edebilir ve onlarla birlikte en doğru yolu bulabilir. Velilerin yönlendirmesi ile birlikte öğrenci kendisini daha doğru bir şekilde keşfedecektir.

Yaşam Alanına Saygı Duyulmalıdır

Öğrencinin yaşam alanına saygı duyulması gereklidir. Öğrencinin odasına ders esnasında izinsiz girilmemeli ve derse odaklanmasına engel olunmalıdır. Ders çalışırken öğrenciye meyve götürmek gibi bahanelerle sık sık odasına gidilmemeli ve öğrencinin kafası başka işlerle meşgul edilmemelidir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın