Konuyu Anlıyorum Ama Neden Soru Çözemiyorum?

 Konuyu Anlıyorum Ama Neden Soru Çözemiyorum?
Okunuyor Konuyu Anlıyorum Ama Neden Soru Çözemiyorum?

Öğrenciler tarafından en çok sorulardan bir tanesi de “Konuyu anlıyorum ama neden soru çözemiyorum?” olmaktadır. Bu sorun ile sıkça karşı karşıya kalan öğrencilerin motivasyonu düşmekte ve ders çalışmayı bırakacak düzeylere gelmektedir. Bu sorunun üstesinden gelebilmek için sorunun kaynaklarını araştırmalı ve bu doğrultuda çözümler üretmemiz gerekmektedir.

İlk olarak bilmeniz gereken husus, ders çalışmak ve soru çözmek ayrı yeteneklerdir. Zira konu çalışırken, yazılı, sözlü ya da görsel içeren bilgileri anlamanız gerekirken, soru çözmek için gereken durum çok daha farklıdır. Soru çözmek için yapmanız gereken öğrendiğiniz bilgileri kullanmaya dayalıdır. Bu nedenle soru çözmek ve konu çalışmak farklı beceriler gerekmektedir.

Öğrencilerin çoğu konuyu anladığını düşünse de soru çözüm aşamasında zorluk çekmektedir. Bu sorun için en ideal çözüm konu çalıştıktan sonra çözeceğiniz test için herhangi bir hedef koymamak olacaktır. Hatta çözeceğiniz test için çalıştığınız kitaptan ya da notlardan yardım alabilirsiniz. Çünkü konuyu anlamış olsanız bile, konu çalışırken karşılaşacağınız soru tiplerini göremezsiniz.

Test Çözerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Herhangi bir konu çalıştıktan sonra çözülen testler, sadece konuyu ne kadar anladığınızı ölçmez. Bunun yanı sıra eksiklerinizi görmenizde yardımcı olur. Bu yüzden test çözerken yaptığınız hatalar için üzülmeyin çünkü hata yapmadıkça doğrunun ne olduğunu anlayamazsınız. Özetlemek gerekirse, asla test çözerken yanlış yaptınız diye motivasyonunuzu düşürmeyin.

Test çözmeye başlarken kendinize bir hedef belirlemek ve süre tutmak gireceğiniz sınavlar için iyi bir yöntem olsa bile, konuyu öğrendiğiniz ilk andan itibaren bu yöntemi uygulamanızın size pek bir getirisi olmayacaktır. X konusunu çalışmanız, hemen o konuyu öğrendiğiniz anlamına gelmemektedir. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi notlarınızdan yardım almanız konuyu daha iyi anlamanızı sağlayacak hususlar arasında yer almaktadır.

Konuyu tam olarak öğrendiğinizden emin olduğunuz anda süre tutmanız ve kendinize belirli bir net hedefi koymanız daha doğru olacaktır. Öğrenme aşamasının tam olarak bittiğinden emin olduğunuz zaman, doğru sayılarınızda ve netlerinizde gözle görülür bir artış olduğunu fark edeceksiniz. Bu nedenle olumsuzluğa kapılmayın.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın