Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ne yapmalı?

 Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ne yapmalı?
Okunuyor Üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ne yapmalı?

Tam 11 aydır eğitim hayatına ara vermek ve uzaktan devam etmek zorunda kalan lise öğrencileri üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ne yapmalı diye bir hayli merak ediyor. Öğrencilerden, öğrencilerin velilerine kadar en merak edilen konulardan bir tanesi diyebiliriz. Bu anlarda endişeye kapılmadan iyi bir planlama yapmak, aslında istenilen bölüm ve üniversiteye gitmek için yardımcı olacaktır. Unutulmaması gereken bir şey var, sadece o kişi uzaktan eğitim almak zorunda kalmıyor, herkes uzaktan eğitim ile devam ettiği için herkes eşit düzeyde. Bunun bilincinde olarak çalışmalara başlamak aslında istenen sonuca daha hızı erişim için yardımcı olacaktır.

Üniversite sınavına hazırlanan öğrencilerin yapması gerekenler…

Sizler için bu yazımızda madde madde üniversite sınavına hazırlanan öğrenciler ne yapmalı sorusuna yanıt vereceğiz.

  1. Düzene girmek en başta gelir. İnsanın dersleri en iyi anlayabildiği saatler belirlenmeli ve bu saatlerde ders çalışmak için iyi bir plan kurmak gerekir.
  2. Hangi alandan sınava girilecekse hangi konuların ne kadar ağırlıkta sınavda çıkacağı araştırılmalı.
  3. Araştırmaların ardından hangi konularda ne kadar eksik varsa bu eksikler kapatılmalıdır.
  4. Konu eksiklerini tamamen kapatırken bir yandan soru çözümlerine ağırlık verilmesi gerekir. Zamanla yarışılan bir sınav olduğu için öğrencilerin genel olarak soruları hızlı bir şekilde anlaması ve buna göre soruları hızlı çözmesi gerekir.
  5. Türkçe soruları her zaman uzun paragraflardan oluşuyor. Bu konuda da her zaman çok kitap okuyan kişiler bir adım önde oluyor. Türkçe sorularını daha çok doğru ve daha hızlı çözmek için kitap okumaya her gün belirli bir aralık ile yer verilmelidir.
  6. Soru çözerken tek bir kaynak ile sınırlı kalınmaması gerekir. Birden fazla kaynaktan soru çözmek daha farklı soru tarzları ile karşı karşıya olmaya yardımcı olacaktır. Bu da kişilerin sınav anında görülen soru türlerine daha çabuk adapte olmasına yardımcı olacaktır.
  7. Eksik olan konularda sadece kaynak kitaplardan değil dijital alanlarda anlatılan videolu anlatımlardan yardım alınabilir.

Bir öğrenci kendisine inanırsa istediği her yerde uzaktan ya da yüz yüze eğitim fark etmeden yerini alabilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın