• Ana Sayfa
  • Blog
  • Ortaöğretim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitimde Kullanması Gereken Kaynaklar Neler?

Ortaöğretim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitimde Kullanması Gereken Kaynaklar Neler?

 Ortaöğretim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitimde Kullanması Gereken Kaynaklar Neler?
Okunuyor Ortaöğretim Öğrencilerinin Uzaktan Eğitimde Kullanması Gereken Kaynaklar Neler?

Pandemi zamanı içerisinde yer almamız nedeni ile bütün eğitim kademelerinde uzaktan eğitim sistemi uygulanıyor. Bu eğitim sistemi ile birlikte öğrencilerin derslerinden geri kalmaması ve virüs sürecinde de aynı verim ile sınıflarını geçmesi amaçlanıyor. Ancak uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitim arasında bazı farklılıklar meydana geliyor. Bu nedenle ortaöğretim öğrencilerinin uzaktan eğitimde kullanması gereken kaynaklar da oldukça çeşitli olarak ortaya çıkıyor. Öğrenciler yalnızca internet üzerinden eğitim aldıkları zaman bekledikleri verimi elde edemiyorlar. Bu yüzden farklı internet ya da kitap kaynakları ile eğitimin desteklenmesi gerekiyor. Öğrenciler bu yollarla daha hızlı bir şekilde öğrenim sağlayabiliyor ve uzaktan eğitimde de derslerinden geri kalmıyorlar. Velilerin ve öğretmenlerin yönlendirmeleri ile birlikte öğrencilerin farklı kaynaklardan destek almaları gerekiyor.

Dijital Ders Kanalları

Dijital sitesi üzerinden çeşitli amaçlarla yayınlanan videolar izlenebiliyor. Öğrenciler uzaktan eğitim sürecinde kendi sınıflarına uygun olan bir kanalı keşfedebilir ve konuları yeniden bu alandan dinleyebilirler. Öğrencilerin birçoğu uzaktan eğitimde bağlantı sorunları yaşar ve seslerde kesiklikler meydana gelir. Bu nedenle öğrenci dersi yeteri kadar iyi duyamaz ve anlayamaz. Kalabalık sınıfa sahip öğrencilerde ise öğrenciler anlamadıklarını ifade edemez ve yeniden anlattıramazlar. Çekindiği için konuları yeniden anlattıramayan öğrencilerin konulardan geri kalması ise ne öğretmenlerin ne de velilerin isteğidir. Bu gibi durumlarda veliler ve öğrenciler başka arayışlar içerisine girerler. İnternette yer alan Dijital ders kanalları ile konu anlatımı videoları izlemek, ortaöğretim öğrencileri için oldukça verimli olacaktır. Ortaöğretim öğrencileri derslerinin konularının adını internete yazabilir ve konuları tekrar tekrar dinleyerek öğrenim sağlayabilirler.

Konu Anlatımlı Kitaplar

Öğrenciler daha hızlı bir öğrenme için konu anlatımlı kitapları tercih edebilirler. Bu yolla kitaplardaki konuları istedikleri kadar okuyabilir ve bölüm sonu soruları ile öğrendiklerini test edebilirler. Her konunun sonunda yer alan bölüm soruları ile birlikte konu anlatımlı kitaplar oldukça verimli olacaktır. Bu sorular ile birlikte öğrenciler öğrendikleri bilgileri sınayabilir ve yanlış öğrendikleri noktaları hızlı bir şekilde tespit ederek çözümleyebilirler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın