Uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için ne yapılmalı?

 Uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için ne yapılmalı?
Okunuyor Uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için ne yapılmalı?

2020 Mart ayından bu yana kadar küresel bir şekilde kendisini belli eden korona virüs salgını öğrencilerin eğitim hayatlarını da bir anda alt üst etti. Uzaktan eğitim süreçlerine geçilmiş olması öğrencilerin adapte olamamasına ve istedikleri gibi verim alamamalarına neden oldu. Bu durum karşısında hem öğrenciler hem de veliler en çok uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için ne yapılmalı konusunu araştırmaya başladı. Sizler için bu yazımızda uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için ne yapılmalı konusuna değineceğiz.

Uzaktan eğitime adapte olmak için ne yapılmalı?

Yaşanan bu zorlu günlerde uzaktan eğitime adapte olamayan çocuklar için ne yapılmalı konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Her ne kadar normal zamanlarda en büyük görev öğretmenlere düşüyor olsa bile bu sefer en büyük görev hem öğrenciler hem de velilerde olacak. Bu yüzden normal zamanlara oranla daha çok emek verilmesi gerektiğini göz ardı etmemek gerekir.

  1. Veliler öğrencilerin dikkatlerini dağıtmayacak bir ortamda eğitim almalarını sağlamalıdır.
  2. Öğrenciler her derse zamanında katılmalı, nasıl olsa uzaktan diye göz ardı edip girmeyim dememelidir.
  3. Verilen her ödev zamanında yapılmalı, her ders çıkışı o gün o derste hangi konu anlatımı yapıldıysa tekrar edilmesi gerekir. Tekrar edilmeyen dersler unutulacak ve istenilen verim alınamayacaktır.
  4. Eğer bir konu anlaşılmadıysa öğretmenlerden gerekli takviyeler alınmalı bu da yeterli gelmezse öğrenciler hem konu anlatımlı kitaplardan destek alabilir hem de dijital anlatım platformlarından destek alabilirler.
  5. Veliler öğrencilerin ödevlerinde ders çalışmalarında yanlarında yer alabilirler.

Bu zorlu günler öğrencilerin hem ders çalışma isteklerinin kaçmasına neden olurken hem de adapte olma konusunda zorluk çekmelerine neden oluyor. Bu durumlarda veliler öğrencilerine karşı ne kadar çok destek olurlarsa işte bu zorlu günleri o kadar rahat bir şekilde aşabileceklerdir.

Öğretmenler ile veliler her zaman iletişim halinde kalmalı ve ne gerektiği konusunda öğretmenlere sorarak bu konularda gerekli destekleri almalıdır. Böylece istenen verimi almak zor da olsa imkansız olmaktan çıkacaktır diyebiliriz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın