Uzaktan eğitim ile liseye geçiş yapacak öğrencilere tüyolar

 Uzaktan eğitim ile liseye geçiş yapacak öğrencilere tüyolar
Okunuyor Uzaktan eğitim ile liseye geçiş yapacak öğrencilere tüyolar

2020 Mart ayında ilk olarak ülkemizde ciddiyetini belli eden korona virüs salgını şüphesiz ki en çok geleceğin aydınlık ışıkları olan öğrencilerin olumsuz bir şekilde etkilenmesine neden oldu. Özellik ile de orta son sınıflarından liseye geçiş yapacak öğrenciler bu zorlu günlerde eğitimlerine nasıl adapte olabileceklerini merak ediyor. Bu yazımızda sizler için uzaktan eğitim ile liseye geçiş yapacak öğrencilere tüyolar neler olabilir bunlara odaklanacağız.

Orta son öğrencilerin dikkat etmesi gereken noktalar…

Hayatımızın en önemli dönüm noktalarından bir tanesi liselerdir. Ne kadar kaliteli bir liseye gidersek ilerde sahip olacağımız meslek de o kadar iyi olacaktır. Bu yüzden en büyük görev orta son öğrencilerine düşüyor. Bir tekrarı olmayacak bu liseye geçiş için neler yapılabilecek madde madde bakalım.

  1. Pes edilmeden sabırlı bir şekilde derslere sarılmak gerekir.
  2. 7 ve 8. Sınıfta yüz yüze almaları gereken eğitimler uzaktan devam etti. Her ne kadar öğretmenler bu süreçlerde canla başla öğrencileri için mücadele etseler bile yine de istedikleri verimleri tam olarak alamadılar. Buna rağmen öğrenciler tüm dersleri ben biliyorum edasına kapılmak yerine kaçırmadan takip etmelidir.
  3. Bir önceki seneden sınavda çıkacak konular varsa bunlar tekrar edilmeli, varsa eksikler en kısa sürede kapatılmalıdır.
  4. Türkçe dersi için en çok kitap okunmalıdır. Kitap okuyarak anlama kapasitesi, okuma hızı gibi birçok yapı gelişecektir. Türkçe sorularını hızlı ve doğru bir şekilde çözebilmek için bol kitap okumaya özen göstermek gerekir.
  5. Matematik, fen ya da sosyal gibi sınavda çıkacak tüm derslere ait en az ikişer soru bankası ve birer konu anlatımlı kitap edinme gerekir.
  6. Konu anlatımlı kitaplardan konu eksikleri kapatılmasına özen gösterilmelidir.
  7. Şu an birçok dijital platformda öğrenciler için eğitimler veriliyor. Bilinmeyen eksik bilinen ya da unutulan konular buradan takip edilmelidir.
  8. Bol bol soru çözmeye, soruları daha hızlı algılama yetenekleri geliştirmek gerekir.

En önemlisi de pes etmeden ben her şeyi başaracağım diye inanarak derslere sarılmak yeterli olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın