EBA Programları Televizyonlardan Devam Edecek Mi?

 EBA Programları Televizyonlardan Devam Edecek Mi?
Okunuyor EBA Programları Televizyonlardan Devam Edecek Mi?

2020 – 2021 eğitim ve öğretiminin ilk yarı yarılının sona ermesiyle birlikte EBA programları televizyondan devam edecek mi sorusu da öğrenciler ve veliler tarafından merak edilen konulardan oldu.

Kısaca EBA olarak adlandırılan Eğitim Bilişim Ağı ile öğrenciler uzaktan eğitimle derslerini öğrenmeye devam ediyor. Pandemi nedeniyle okulların kapanmasından sonra öğrencilerin öğrenimlerini sürdürmelerini sağlayan dersler TRT EBA TV ve eba.gov.tr üzerinden yayınlarla öğrencilere sunuluyor. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için hazırlanan ders programlarıyla sunulan dersler, ara tatilin başlamasıyla birlikte EBA programları televizyondan devam edecek mi sorusunu da beraberinde getirmiş durumda.

EBA Programları Televizyonlardan Devam Edecek Mi?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 25 ve 31 Ocak 2021 haftasını kapsayan süreçte EBA TV üzerinden ders tekrarlarının yapılacağı belirtildi. Bu sayede öğrenciler eğitim döneminin ilk yarıyılında öğrendikleri bilgileri tekrar gözden geçirme olanağı da elde edecek. İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için TRT EBA TV üzerinden gerçekleştirilecek ders tekrarlarının programları da belirlendi. Ders tekrarları 09.00 ve 19.30 saatleri arasında EBA TV’de öğrencilere sunulacak.

Online eğitimin ilk döneminde öğrenilen dersleri tekrar etmek isteyen öğrenciler, EBA TV’nin ya da Bakanlığın internet siteleri üzerinden ders programlarına ulaşabilecekler. Ders yayınları EBA TV’nin yanında eba.gov.tr adresi üzerinden de öğrencilere ulaştırılacak.

EBA Dersler Sayfası

EBA’da bulunan ‘Dersler’ sayfası, sistemde bulunan içeriklerin gösterildiği bölümdür. Bu sayfada bütün sınıf düzeyleri ve bu düzeylere ait ders içerikleri listelenmektedir. Seçilen sınıfa göre dersin sayfasına erişim sağlandığında; ders üniteleri, derse ait kitap, ünite testleri ve kütüphane içerikleri görüntülenebilmektedir. Her ünitenin içerisinde de konulara ve alt konulara erişilebilmesi mümkündür. Diğer bir seçenek olan ‘Tüm Dersler’ ile ise farklı okul türlerine yönelik oluşturulan ders içerikleri görüntülenebilmektedir.

EBA ile sunulan bir diğer hizmet ise sıralı anlatımdır. Her ünitedeki konular öğrencilerin öğrenme sürecine göre şekillendirilmektedir. Konu anlatımları, alıştırmalar ve özet dokümanlar ile tarama testlerinin yer bulduğu sıralı anlatımın takip edilmesi sonrasında tüm bilgilerin iyi bir şekilde öğrenilmesi hedeflenmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın