• Ana Sayfa
  • Eba
  • Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Kullanması Gereken Materyaller Nelerdir?

Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Kullanması Gereken Materyaller Nelerdir?

 Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Kullanması Gereken Materyaller Nelerdir?
Okunuyor Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Kullanması Gereken Materyaller Nelerdir?

Uzaktan eğitimde öğrencilerin kullanması gereken materyaller, öğrencilerin konuları kavrama hızını ve derecelerini etkileyen unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle ebeveynlerin çocuklarının gelişimleri açısından onları desteklemeleri ve onlara uygun ortamları oluşturmaları gerekmektedir.

Evdeki tüm dikkat dağıtıcı şeylerin ortasında çocukların derse odaklanmaları çok daha zor olmaktadır. Bu nedenle de onlara özel bir alan oluşturulabilir. Çocuklar için kalıcı veya yarı kalıcı bir uzaktan öğrenme alanı için oturma odası, mutfak veya bir ev ofisinden yararlanılabilir.

Uzaktan Eğitimde Öğrencilerin Kullanması Gereken Materyaller Nelerdir?

Ders Çalışma Ortamı ve Teknoloji

Uzaktan öğrenmenin en zor kısmı çocuğun odaklanmasını sağlamaktır. Ayarlanabilir yüksekliğe sahip masa ve döner sandalyeler ideal bir çözüm olabilir. Çocuğun ileri, geri ve yanlara hareket etmesine olanak tanıyan ve yüksekliği ayarlanabilir bir masada çalışması verimliliğini artırabilir.

Çocuğun kullandığı aygıtın yeterli boyutta olduğundan ve yerleşik ya da takılı bir kamerası olduğundan emin olunması gerekmektedir. Çocuğun net bir şekilde duymasına yardımcı olmak ve dikkat dağınıklığını ortadan kaldırmak için de kulaklık kullanımı tercih edilebilir. Güvenilir bir internet bağlantısının veya Wi-Fi’nin mevcudiyeti de uzaktan eğitim için bir zorunluluktur. Çocuğun canlı yayın esnasında iyi bir şekilde kadrajlandığından da emin olunması gerekir.

Doğru Materyal Seçimi

Uzaktan eğitimde öğrencilerin kullanması gereken materyaller seçerken hem ders çalışmalarını teşvik edecek hem de öğrenmelerinde yardımcı olacak eşyalar tercih edilmelidir. Özellikle küçük çocuklar, okula başladıklarında her şeye sahiptirler: kağıtlar, boya kalemleri, post-it ve daha pek çok şey. Bu nedenle uzaktan eğitim esnasında dağınık bir çekmecede karıştırılan her şeyle savaşmak yerine kapaklı kutular kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kalem, boya kalemi, kağıt vb. malzemeleri tutmak için sepetler veya çöp kutuları kullanmak da oda içerisindeki düzenin sürdürülebilir olmasında etkilidir.

Farklı dersler için hazırlanan tablolar, yaratıcı grafikler ya da görsellerden yararlanmak da çocukların öğrenme sürecinde etkilidir. Çalışma alanının duvarlarına asılabilecek bu çalışmalar aynı zamanda çocuk için birer hatırlatıcı niteliği de taşımaktadır. Böylece uzaktan eğitim esnasında çalışma alanı çocuğun sınıf ortamına dönüşecektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın