Uzaktan eğitimde velilerin yapması gerekenler

 Uzaktan eğitimde velilerin yapması gerekenler
Okunuyor Uzaktan eğitimde velilerin yapması gerekenler

2020 Mart ayından bu yana kadar yaşanan küresel salgından dolayı geçilen uzaktan eğitim süreçlerinde maalesef ki en büyük hem öğrencilerde hem de velilerde oluyor. Öğretmenlerimizin bu zorlu günlerde uzaktan da olsa eğitim hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Fakat bu durum tabi ki de yeterli kalmıyor. Bu yüzden uzaktan eğitimde velilerin yapması gerekenler bilinerek hareket edilmesi aslında istenen verimin daha iyi alınması konusunda etkili olacaktır. Öğrencilerin her an yanlarında yer alan veliler, çocuklarına ne kadar destek olursa aslında o kadar başarılı bir hayat sahibi olabileceklerdir.

Uzaktan eğitimde velilerin üzerine düşen görevler

Uzaktan eğitimde velilerin üzerine düşen görevler bilinerek hareket edilirse aslında öğrenciler uzaktan da olsa kaliteli bir eğitim almaya devam edebiliyor. Bu yüzden öğrencilerin sıkmadan gözetim altına alınması görevinde sadece veliler etkili olacaktır. Bu anlarda;

  1. Bazen öğrenciler dersleri açıyor ve bilgisayar ya da tabletlerin başından ayrılabiliyorlar. Öğretmenler öğrencileri o an derste sanırken öğrenciler oyunlara girebiliyor. Bu anlarda veliler öğrencilerin dikkatlerini dağıtmadan belirli aralıklar ile kontrol etmesi ve dersi gerçekten de takip ediyor mu diye bakması gerekiyor.
  2. Öğretmenler öğrencilerin dersi daha iyi anlamaları için ödev veriyor. Bu ödevler ile konuları daha iyi pekiştirmelerini istiyor. Fakat öğrenciler ödevleri sallayarak mı yapıyor yoksa gerçekten bilinçli mi diye velilerin belirli aralıklar ile gözetmesi gerekir.
  3. Özellikle evde kitap okuma saatleri yapılması gerekir. Okullarda yapılan kitap okuma saatleri bu sefer herkes tarafından evde yapılırsa öğrenciler kitapları okurlar. Fakat tek başlarına okumak zorunda bırakıldığı zaman okudum deyip de okumama ihtimalleri ön plana çıkabilir.
  4. Konu anlatımlı ve soru bankası alarak evde çocuklarının bunlardan çalışması ve soru çözmelerini sağlaması gerekir. Çocuklar kaynak kitaplardan ne kadar çok destek alırlarsa aslında uzaktan eğitim süreçlerinden o kadar fayda alacaklardır.

Bu ve bunun gibi durumlar karşısında uzaktan eğitimde velilerin üzerine düşen görevleri bilerek hareket etmesi gerçekten de başarının açılması konusunda etkili olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın