Pandemi Sürecinde Eğitim Sektörü Nasıl Etkilendi?

 Pandemi Sürecinde Eğitim Sektörü Nasıl Etkilendi?
Okunuyor Pandemi Sürecinde Eğitim Sektörü Nasıl Etkilendi?

Covid-19 pandemisi sürecinde dijitalleşmenin önemli gelişmeler getirmesi ile eğitim sektörü de hızlı bir şekilde gelişmelerden etkilenmektedir. Normal şartlarda yüz yüze eğitim alan öğrenciler, pandemi nedeniyle artık uzaktan eğitim sistemi ile eğitim ve öğretim hayatına devam etmektedir. Hem devlet okullarının hem de özel okullarının hızlı bir şekilde adapte olduğu bu süreç, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sunulan EBA (Eğitim Bilişim Ağı) ve TRT EBA TV ile takip edilmektedir. İlkokul, ortaokul ve liseler gibi üniversiteler de çeşitli platformlardan eğitimlerini sürdürmektedir. Pek çok okul bu süre içerisinde farklı yöntemlerle uzaktan eğitim sürecine katılmaktadır.

Okullar Uzaktan Eğitim Sistemi İçin Ne Gibi Yöntemler Kullandı?

Uğur Okulları’nda üç senedir Metodbox ile pandemi sürecinde yüz yüze eğitimde olduğu gibi öğrenciler evden eğitimlerine devam etmektedir. Kişiye özgü, yapay zekâ tabanlı olan ve dijital öğrenme platformu olan Metodbox, her gün birçok aktif öğrenci tarafından kullanılmaktadır. Uğur Okulları’nda olduğu gibi Metodbox platformuna kullanan Bahçeşehir Koleji, beş yıl boyunca 20 milyon TL yatırım yaptıkları bu uygulamayla öğrencilerin eğitim sürecini başarılı bir şekilde takip etmesini sağlamaktadır. Öte yandan Bahçeşehir Koleji’nin sunduğu, ülkemizdeki eğitim entegrasyonlu ilk görüntülü konuşma uygulaması olan SeeMeet, öğrencilerin öğretmenlerle daha verimli bir şekilde etkileşime girmesini sağlamaktadır.

Pandemi sürecinde dijital eğitim yönünde pek çok yatırım yapan okullardan biri olan Sevinç Eğitim Kurumları, anaokulundan lise seviyesine kadar barındırdığı öğrencilerine uzaktan eğitimde canlı dersler, online sınavlar, konu anlatım videoları, soru çözüm videoları, kare kodlar, ölçme ve değerlendirme sistemi, öğrenci takip sistemi gibi imkanlarla kesintisiz olarak eğitim olanağı sunmaktadır. Öğrencilerin akademik gelişimi için hazırlanan dijital içeriklerim haricinde öğrenci yetenekleri odaklı sosyal ders içerikleri de oluşturmaktadır.

Tüm dünyayı olumsuz etkileyen ve eğitim sektöründe de çarpıcı değişikliklere neden olan bu süreç içerisinde, çoğu okul son teknolojiyi takip ederek uzaktan eğitim sistemi için önemli gelişmelere adım atmaktadır. Yatırımların yapıldığı çeşitli içerikler sonucunda, gelişmeleri öğrencilere sunan okullar okullar büyük bir kazanç sağlamaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın