Köy okulları ne zaman yüz yüze eğitime başlıyor?

 Köy okulları ne zaman yüz yüze eğitime başlıyor?
Okunuyor Köy okulları ne zaman yüz yüze eğitime başlıyor?

2020 Mart ayında sadece 3 hafta olarak kapatılacak olduğu söylenen okullar korona virüs salgınından dolayı hala açılamadı. Sürekli artış gösteren vaka sayıları, alınan tedbirlere rağmen hala bitmeyen salgın özellikle öğrencilerin zorlu anlar ile yüz yüze olmalarına neden oluyor. Geçtiğimiz yılın Aralık ayında hızla artan vaka sayılarından dolayı yeniden alınan tedbirler ön plana çıkmıştı. Vaka sayılarında gözle görülür farkların olması artık okullar açılacak mı sorularını akıllara getirdi.

Şubat ayının başında yapılan kabine toplantısının ardından bilim kurulu üyelerinin de verdiği öneriler ile beraber okulların ne zaman açılacağı bir hayli merak ediliyorken beklenen açıklama geldi. 15 Şubat tarihinde biten ara tatilinin ardından 2020 – 2021 eğitim öğretim yılı bahar dönemi için start verildi. Geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamaların ardından köy okulları ne zaman yüz yüze eğitime başlayacak sorusu akıllarda yerini aldı.

İl ve bölge bazlı olarak yapılan incelemelerin ardından köylerde vaka gözlemlenmediği ortaya çıktı. Bu durum karşısında sağlık bakanı Fahrettin Koca ve bilim kurulu toplantılarının ardından gelen karar ile bahar dönemi eğitim öğretim yılının köy okullarında yüz yüze olmasına karar verildi.

Köyde yüz yüze eğitim…

Köyde yüz yüze eğitim 15 Şubat tarihi ile başlıyor. Köylerde yer alan ilkokul, ortaokul ve lise dengi tüm okullar bu tarih itibari ile yüz yüze eğitime geçecekler. Ardından 1 Mart tarihinde il merkezli olan okullarda kısıtlamalar ile orta son ve lise son öğrencileri haftada iki gün olarak eğitimlerine başlayacak. Köylerdeki okullarda yapılan dezenfektan çalışmalarının ardından öğrenciler ortalama olarak bir yıldır uzak kaldıkları eğitim öğretim hayatlarına başlayacaklar. Bu sayede vaka sayında meydana gelen azalmalar öğrencilerin yavaş yavaş da olsa yüz yüze eğitim süreçlerine başlamalarına olanak sunacak. Bu zorlu günleri geride ilk bırakacak kesimin köy okulları olması burada yer alan öğrencilerin adeta rahat bir nefes almasına yardımcı oluyor. Belirlenen tarihte öğrenciler okullarda eğitim hayatlarına kaldıkları yerden eskisi gibi devam etme fırsatlarının da sahibi olacaklar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın