Tatilde Çocukların Okuması Gereken Kitaplar

 Tatilde Çocukların Okuması Gereken Kitaplar
Okunuyor Tatilde Çocukların Okuması Gereken Kitaplar

Okul döneminin kapanmasıyla birlikte tatilde çocukların okuması gereken kitaplar da öne çıkmaktadır. Tatil sürecinin iyi bir şekilde değerlendirilmesi amacıyla hem öğrenciler hem de veliler için kitap seçimi önem taşımaktadır. Kitaplar her dönem okunması gereken insanın en yakın arkadaşları olsa da tatil dönemlerinde çocukların kitap okumayı sürdürmesi gerekmektedir.

Kitap seçimi esnasında göz önünde bulundurulması gerekilen en önemli nokta kitap içeriklerinin ve konularının çocukların gelişimlerine uygun olmasıdır. Bu gelişimi sadece sınıf düzeyiyle belirlemek ise yeterli olmayacaktır. Kitap okumayı çok seven bir çocuk için yaşıtlarının okuduğu kitap yetersiz gelebileceği gibi kitap okumayı sevmeyen bir çocuğun da kitaplara ısınmasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle tatilde çocukların okuması gereken kitaplar dikkatli ve özenli bir şekilde belirlenmelidir.

Tatilde Çocukların Okuması Gereken Kitaplar

  1. Jules Verne Kitapları

Özellikle ara tatilde çocukların keyifli vakit geçirmesine olanak tanıyan kitapların başında macera kitapları gelmektedir. Jules Verne hayal gücünü destekleyici betimlemeleri ve sürükleyici konularıyla çocuklara kitap okumayı sevdiren yazarlar arasında yer almaktadır. 80 Günde Dünya Gezisi, Balonla Beş Hafta, Denizler Altında 20 Bin Fersah ve Dünyanın Merkezine Yolculuk gibi çocukların hayal güçlerinin gelişmesine yardımcı olacak kitaplar, tatil için iyi birer seçenek sunmaktadır.

  1. 1 2 3 Hooop! Serisi

Dünyanın birçok ülkesine yapılan yolcukların konu edildiği 1 2 3 Hooop! serisi, TÜBİTAK Yayınları tarafından çıkarılmaktadır. Brezilya, Meksika, Çin ya da Mısır’daki birbirinden ilginç hikayeler aynı zamanda çocukların dikkatini çekecek resimlerle de desteklenmekte. Bu sayeden çocukların hem eğlenirken hem de birbirinden farklı bilgileri öğrenmeleri de sağlanmaktadır.

  1. Tatil Konulu Kitaplar

Çocukların tatil ve gezi anlayışlarını yeni bir boyuta taşıyacak tatil konulu hikayelerle, eğlenceli vakit geçirmeleri de desteklenebilir. Tatilde çocukların okuması gereken kitaplar arasında bulunan bu kitaplar, genel olarak konularını dostluk maceralarından ya da ailelerin tatil anılarından almaktadır. Semiha Türkyılmaz’ın Tatil Çılgınlığı, Zekeri Kaya’nın Eyvah Yine Tatil ve Vahap Akbaş’ın Tatil Rüyası kitapları bu öyküler arasında öne çıkmaktadır.

  1. Aktivite Kitapları

Boyama ve çıkartmalardan oluşan rengarenk etkinlik kitapları da çocuklar için harika bir tatil eğlencesi olabilir. Çocukların yaratıcılıklarını geliştirirken, sıkılmalarının önüne geçecek bu kitaplar aynı zamanda en sevdikleri hayal kahramanlarıyla birlikte vakit geçirmelerine de olanak tanımaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın