Canlı Ders Sistemlerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

 Canlı Ders Sistemlerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?
Okunuyor Canlı Ders Sistemlerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?

Canlı ders sistemi, bire bir ya da grup şeklinde gelişen bir eğitim modelinin adına denilmektedir. Canlı ders verme, bire bir ders çalışma, online danışmanlık hizmeti verme, online etüt dersleri ya da grup/sınıf dersleri gibi alanlar bu kapsama girmektedir.

Canlı Ders Sistemi Nedir?
Canlı ders sistemi şimdinin eğitim modelinin bir tezahürüdür. Canlı ders sistemi zamanla geleceği de belirleyecektir. Yeni jenerasyonun, Z kuşağının gelişi, üniversitelerin bu eğitimi benimsemeleri, artık yeni bir dünya düzenine geçildiğinin işaretini de vermektedir. Canlı dersler klasik eğitimler üstünden yapılacağı gibi, artık yeni eğitim modellerini de içermektedir. Klasik eğitim modellerinin, yüz yüze eğitimin ya da kurumsal olanın tarihe karıştığı noktada, canlı ders sistemi için kendini geliştiren, nitelikli, çağdaş, dünyadaki gelişmeleri takip eden eğitmenler de ortaya çıkmaktadır.
Canlı ders sistemi, klasik sistemin yanında, ‘zoom’, ‘skype’, ‘Instagram’ (canlı yayın), ‘google metting’, ‘whereby’, ‘duo’ gibi birçok sistemin üstünden hızla büyümektedir. Gündelik kullanımımızın neredeyse tamamına hizmet eden ‘whatsapp’ ortamında bile bire bir, grup bağlamında ders verilebilmektedir. Artık, okul, kapalı alan, resmî kurum gibi bir algı geçerliliğini yitirmeye başlamıştır. Uzaktan eğitim, canlı ders sistemi, aplikasyonlar, mobil eğitim, internet ortamı her şeyi belirleyecek hale gelmiştir. Dünya ve ülke sistemi de onun üstünden gitmektedir.

Canlı Ders Sistemlerinin Ortak Özellikleri Nelerdir?
Canlı ders sistemlerinin en büyük özellikleri çeşitli aplikasyonlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Bunların hemen hemen tamamı bire bir, özel dersler için uygundur. Kimileri ise, belli sayılara kadar danışan, öğrenci, insan alabilmektedir. Kimileri de sayı konusunu sınırsız tutmaktadır. Bu durum, verilecek eğitimin içeriğine, kimler arasında olacağına, neye hizmet ettiğine ve kaç dakika/saat süreceğine göre değişmektedir.
Canlı ders sistemleri aplikasyonlar üstünden yapılmaktadır. Her aplikasyonun diğerleriyle benzer genel özellikleri bulunduğu gibi, birbirinden farklı hizmetleri de bulunmaktadır. O sebeple, canlı ders sisteminde kullanacağınız aplikasyonu iyi tanımanız tavsiye edilir. Görüntü kalitesi, ses dizaynı, içerik gönderme, slayt oynatma, anlık mesajlaşma vb. gibi unsurları dikkate almanız sizin avantajınıza olacaktır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın