EBA Devamsızlığı Karneye Yazılacak Mı?

 EBA Devamsızlığı Karneye Yazılacak Mı?
Okunuyor EBA Devamsızlığı Karneye Yazılacak Mı?

Covid 19 virüsünün yayılması nedeni ile okullarda uzaktan eğitim dönemine geçildi. Uzaktan eğitim dönemi içerisinde özel okullar ile birlikte devlet okulları da yoklama almaya başladı. Sistem üzerinden otomatik alınan yoklamanın ise karneye yazılıp yazılmayacağı veliler ve öğrenciler tarafından merak ediliyor. E-okul sistemi üzerinden devamsızlıkları ve notları görüntülenebilen öğrenciler, EBA devamsızlığı karneye yazılacak mı? Sorusu ile baş başa kalıyorlar.

Her öğrenci derslere düzenli olarak devam sağlayamıyor. Bazı öğrencilerin imkanları yetersiz kalırken, bazı öğrenciler internet problemi ile karşılaştıkları için sıklıkla derslerden düşebiliyorlar. Bu nedenle de sistem üzerinde yok sayılabiliyor ve ellerinde olmayan durumun karnelerine etki edip etmeyeceğini araştırıyorlar. Devamsızlık özellikle Liseye Geçiş Sınavı’na girecek olan öğrenciler için oldukça büyük bir önem arz ediyor. Liseye Geçiş Sınavı’na giriş yapacak öğrenciler bazı kriterler üzerinden değerlendiriliyorlar. Bu kriterler içerisinde öğrencilerin okula devam süresi gibi maddeler de yer alıyor. EBA devamsızlığı karneye yazılacak ise derslere devam edemeyen öğrenciler, lise seçimlerinde zor durumda kalacaklar.

Fakat Milli Eğitim Bakanlığı üzerinden öğrencilerin imkanları göz önüne alınıyor ve öğrencilerin devamsızlığı karnede yer almıyor. Öğrenciler E-okul sistemi üzerinden devamsızlıklarını görüntüledikleri zaman EBA sistemindeki boşluklar yer almayacak. Bu sayede öğrencilerin sistem üzerindeki sorunları Liseye Geçiş Sınavı’nda etkili olmayacak.

Sınıftan Geçme Nasıl Olacak?

Yüz yüze eğitim sistemi içerisinde öğrenciler belirli bir devamsızlık sayısından sonra sınıfta kalıyorlardı. Ancak EBA devamsızlığı karneye yazılmadığı için öğrencilerin sınıf geçmelerinin nasıl olacağı merak ediliyor. Bazı okulların aldığı karara göre öğrenciler derslere katıldıkları zamanı sözlü notu üzerinden alacaklar. Fakat uzaktan eğitimde sınıf geçmenin nasıl olacağına dair herhangi bir resmi yazı bulunmuyor.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından gelecek olan açıklama bekleniyor. Bu açıklamaya göre uzaktan eğitim süreci içerisinde sınıfta kalma olmayabilir ya da sınıfta kalma şartları değişebilir. Danıştay ile verilecek olan ortak karardan sonra öğrencilerin sınıf geçme sisteminin nasıl olacağına karar verilecek. İki hafta içerisinde Milli Eğitim Bakanı tarafından bir açıklama yapılması ve sınıf geçme sisteminin oluşturulması bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın