• Ana Sayfa
  • Eba
  • Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Mevzuat Değişikliği! Karne Notu ve Puanların Uzaktan Eğitimle Verilmesi Mümkün!

Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Mevzuat Değişikliği! Karne Notu ve Puanların Uzaktan Eğitimle Verilmesi Mümkün!

 Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Mevzuat Değişikliği! Karne Notu ve Puanların Uzaktan Eğitimle Verilmesi Mümkün!
Okunuyor Milli Eğitim Bakanlığı Tarafından Mevzuat Değişikliği! Karne Notu ve Puanların Uzaktan Eğitimle Verilmesi Mümkün!

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uzaktan eğitim sistemi ile eğitimlerine devam eden ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri için oldukça önemli bir adım atıldı. MEB’in gerçekleştirdiği mevzuat değişikliği, olağanüstü bir dönemde eğitimlerine uzaktan eğitim sistemi ile devam eden öğrencileri ilgilendiriyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, olağanüstü şartlara bazı kritik kararlar verilebileceğine dair bir açıklama yapmış idi. 2021 MEB Mevzuat değişikliği ile birlikte uzaktan eğitimle puanlama yapılamaz ibaresi mevzuattan kaldırılmış oldu. Peki bu ne anlama geliyor?

MEB Tarafından Gerçekleştirilen Mevzuat Değişikliği

Zorlu pandemi koşulları, eğitim sisteminde bazı değişikliklerin yapılmasını zorunlu kılıyor. Uzun süredir uzaktan eğitim modeli ile birlikte eğitim-öğretim hayatlarına devam eden öğrenciler, derslerini internet ortamında görüyor. MEB’in mevzuatında yer alan uzaktan eğitimle puanlama yapılamaz ibaresinde değişiklik yapıldı. Milli Eğitim Bakanlığı, Okul Öncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik yayımlayarak mevzuatta bazı değişikliklerin yapılmasının önünü açtı. Peki MEB Mevzuat değişikliği hangi anlama geliyor?

Resmi Gazete’de yayımlanan 26/7/2014 tarihli 29072 sayılı yönetmeliğin 33. maddesinin dördüncü fıkrasının  ikinci cümlesi yürürlükten kaldırılmış oldu. Bu değişiklik ile birlikte uzaktan eğitim ile karne notu verilmesini önleyen madde yürürlükten kaldırılmış oldu. MEB Mevzuat değişikliği ile birlikte öğretmenler uzaktan eğitimle karne notu verebilecek.

Uzak Eğitim Sisteminde Puan ile Değerlendirme Yapılabilecek!

MEB’in mevzuat değişikliği ile birlikte öğretmenler, uzaktan eğitim sisteminde öğrencilerine karne notu verebilecek. Pandemi koşulları sebebi ile uzaktan eğitim ile ders gören öğrenciler, bu karar ile birlikte öğrencilerinden ders puanı alabilecek. Bu değişiklik ile birlikte birçok insanın aklına ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerinin karnelerini nasıl alacağına dair çeşitli sorular geliyor. Peki bu eğitim düzeyindeki öğrenciler karnelerini nasıl alacak?

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk daha önce okullarda 1. dönemin sona ereceği tarih olan 22 Ocak’ta karne dağıtımını yapılacağını ifade etmişti. Geçen günlerde Bakan Selçuk tarafından yapılan bir açıklama, karnelerin dijital şekilde dağıtılmasının gündemde olduğunu belirtmiş idi. Fakat konu ile ilgili daha sonraları bir açıklama yapılmadı. Uzaktan eğitim ile karne nasıl alınacak sorusunun cevabının şu anda net olmadığını belirtmek gerekiyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuya dair yapacağı açıklamalar bekleniyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın