Üniversitede Uzaktan Eğitim

 Üniversitede Uzaktan Eğitim
Okunuyor Üniversitede Uzaktan Eğitim

Son dönemlerde tercih edilmekte olan sistemlerden bir tanesi olan uzaktan eğitim programları, ülkemizde mart ayı itibariyle görülmekte olan korona virüs sebebiyle, genel olarak tüm eğitim kurumlarının geçmiş olduğu bir sistemdir. Korona virüs öncesi, belirli yükseköğretim kurumları, ikinci üniversitesini okumak isteyen ya da eğitim almak için dışarı çıkmak istemeyen öğrenci adaylarına sunulmakta olan bir sistemdi. Bu nedenle korona virüs salgınından tek etkilenmeyen grup, halihazırda uzaktan eğitim görmekte olan öğrencilerdir.

Korona salgınının ortaya çıkmasından önceki dönemlerde alışkın olduğumuz uzaktan öğretim lisans ve ön lisans programlarında öğrenciler ile öğretmenler arasında yüz yüze bir eğitim yapılmadığından dolayı deney, laboratuar gibi gereksinimleri olan uygulamalı dersler yapılmamaktaydı. Bu nedenle uzaktan eğitim öğrencileri sadece teorik derslere sahip olan bölümleri tercih edebiliyordu. Şu anki dönemde uygulamalı dersi olan ancak uzaktan öğretim sistemine geçiş yapmak zorunda kalmış öğrencilerin teorik dersleri uzaktan eğitimle verilmekte. Ancak okulların açıldığı tarihte ise yüz yüze uygulamalı dersleri alabilecekler.

Üniversitelerde Uzaktan Eğitim Dönemi Nasıl İşliyor?

Mart ayından itibaren uzaktan eğitim gören üniversite öğrencileri, bağlı oldukları üniversitenin belirlemiş olduğu uygulama ve programlar ile eğitimlerini devam ettirmektedir. Zoom, Microsoft Teams, Google Classroom gibi pek çok farklı uygulama sayesinde öğrenciler sesli ve görüntülü olarak eğitmenleri ile iletişim kurabiliyor.

Vuhan kentinde görülen korona virüsün ülkemizde de belirmesiyle birlikte tedbir olarak 3 hafta süre ile eğitime ara verilmiş, daha sonra vaka sayılarının artması ile birlikte bu süre uzatılmıştı. 2020 mart ayından beri eğitimlerini okula gitmeden sürdüren üniversite öğrencileri, bu yılın sonuna kadar eğitimlerine uzaktan eğitim sistemi ile devam edecek. Yapılan açıklamalar doğrultusunda, 2020 yılının sonunda yapılacak toplantıda vaka sayıları yapılacak, ve analizler sonucu okulların açılıp açılmayacağı belirlenecektir. Bu nedenle şimdilik sadece bu yılın sonuna kadar eğitim kurumlarının uzaktan eğitim sistemi üzerinden devam edebileceği söylenmekte. Üniversitelerin uzaktan eğitim devrinin ne zaman sona ereceğini merak eden öğrenciler gözlerini, yıl sonunda yapılması beklenen kurul toplantılarına çevirdi ve belirli bir tarih öğrenmeyi bekliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın