Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

 Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlıyor?
Okunuyor Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlıyor?

Uzaktan eğitim, günümüzde artık herkesin kolayca ulaşabildiği ve geleceği de belirleyen temel eğitim modelidir. Eski sistemlerin, klasik eğitimlerin bir kenara bırakıldığı yavaş yavaş öneminin azaldığı bir dünyada, bu eğitim modeli de giderek hayatımızı kaplamaya başlamıştır.

Uzaktan eğitim, sadece çocuklar, gençler, üniversite öğrencileri için değil, herkes için kolay hale gelmiştir. Bilgi çağının gelişim gösterdiği bir dönemde, bütün klasik eğitim paradigmaları etkisini yitirmeye başlamıştır. Keza, Türkiye’de de eğitim sistemi zaten sağlam bir şekilde oturmadığı için, korona virüsle gelen tedbirler ve gelişmeler bağlamında, uzaktan eğitime geçilmiştir. Uzaktan eğitim şimdide başlayan, önümüzdeki süreci belirleyen ve gelecekte de giderek büyüyecek ana eğitim sistemi olmaya aday güncel bir modeldir. Takip edilmelidir.

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, şimdinin ve geleceğin eğitim dilidir. Dünyada birçok ülke bu eğitim sistemine korona virüs gibi salgından yıllar önce geçmişken, Türkiye birçok konuda olduğu gibi, yazık ki bu entegrasyon konusunda da geç kalmıştır. O yönde, uzaktan eğitimi görmezden gelmek ya da onu yok saymak büyük tehlikedir. Böylesi insanlar, çağı okuyamayacakları için, onun da hayli gerisinde kalacaklardır.

Uzaktan eğitim, mobil telefonlar, tabletler ya da bilgisayarlar aracılığıyla yapılmaktadır. ‘Zoom, ‘google meeting’, ‘skype’, ‘duo’, ‘whatsapp’ vd. birçok aplikasyon aracılıyla canlı yapılabildiği gibi, kimi de kaydedilerek gerçekleşebilmektedir. Bu anlamda, ‘youtube’, ‘dailymotion’, ‘vimeo’ vd. sitelerde yer alan birçok video da uzaktan eğitime dahildir.

Bununla birlikte, ‘Udemy’, ‘Superprof’, ‘KursLab’, ‘Twich’ gibi aktif eğitim sistemlerinden de klasik sistemden daha kaliteli, daha nitelikli, daha yenilikçi eğitimler alınabilmektedir. Bu eğitimler matematik, fen bilgisi, Türkçe, sanat, yazarlık, senaryo yazarlığı, editörlük, hikâye anlatıcılığı, müzik, sosyal bilgiler, eğitim/program danışmanlığı gibi birçok konuda olabilmektedir. Uzaktan eğitim büyük bir deryadır.

Uzaktan Eğitim Ne Zaman Başlayacak?

Okullar açılacak mı, uzaktan eğitim ne zaman başlayacak gibi soruların yanıtları sürekli değişmektedir. Eğitim konusunda, kesin bir istikrar sağlanamadığı için, bu yönde güncel bilgiler takip edilmeye çalışılmaktadır. O anlamda, Kasım 2020 ayı itibarıyla gelişen süreç zarfında, uzaktan eğitimin başlama tarihi 22 Kasım 2020 olarak belirtilmiştir. Millî Eğitim Bakanlığı, eğitimlerin EBA üstünden yapılacağı bilgisini vermiştir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın