• Ana Sayfa
  • Eba
  • Eğitimciler ve Öğrenciler MEB’in Mevzuat Değişikliğine Tepkili! EBA’ya Hiç Giriş Yapamayan Öğrencinin Karne Notu Nasıl Verilecek?

Eğitimciler ve Öğrenciler MEB’in Mevzuat Değişikliğine Tepkili! EBA’ya Hiç Giriş Yapamayan Öğrencinin Karne Notu Nasıl Verilecek?

 Eğitimciler ve Öğrenciler MEB’in Mevzuat Değişikliğine Tepkili! EBA’ya Hiç Giriş Yapamayan Öğrencinin Karne Notu Nasıl Verilecek?
Okunuyor Eğitimciler ve Öğrenciler MEB’in Mevzuat Değişikliğine Tepkili! EBA’ya Hiç Giriş Yapamayan Öğrencinin Karne Notu Nasıl Verilecek?

Pandemi nedeniyle öğrencilerin uzaktan eğitim sistemi kapsamında eğitim görmesi birçok sorunu da beraberinde getiriyor. Geçtiğimiz günlerde Milli eğitim Bkanı Ziya Selçuk tarafından yapılan karne notu açıklaması, uzaktan eğitim sisteminde karne notu yapılacabileceğine dair idi. MEB tarafından yapılan mevzuat değişikliği ile öğretmenler öğrencilerine karne notu verebilecek. Peki ama uzaktan eğitime sistemine dahil olamayan öğrencilere verilecek notlarda kriter ne olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı, uzaktan eğitim görmekte olan öğrencilere yüz yüze sınav yapılmayacağını, öğrencilerin EBA’daki performanslarına göre karne notu alacaklarını açıkladı. Eğitimciler alınan karara tepkili! 6 milyon öğrencinin uzaktan eğitime giremediği ve hangi kriterler dahilinde karne notu alacakları birçok kişinin tepki gösterdiği konulardan bir tanesi. Uzaktan eğitim karne notu nasıl verilecek?

MEB’in Uzaktan Eğitim Karne Notu Kararında Son Durum Nedir?

Bilindiği üzere Türkiye’deki öğrenciler 2020 yılının Mart ayından itibaren uzaktan eğitim sistemi ile eğitimlerini sürdürüyor. Vaka sayılarının artması nedeni ile koronavirüs önlemleri kapsamında uzaktan eğitim sistemine geçen öğrencilerin bu sistem dahilinde pek çok sorun ile karşılaştığı aşikar. Geçtiğimiz günlerde Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan MEB mevzuatı değişikliği, birçok eğitimcinin tepki göstermesine neden oldu. Uzaktan eğitim karne notu konusunda öğretmenlerin öğrencilere puanlama yapabilmesine neden olan bu değişiklik, uzaktan eğitim sistemine dahil olamayan 6 milyon öğrencinin hangi kriterler doğrultusunda karne notu alacaklarını gündeme getirdi.

Öğrenciler alınan kararlar nedeni ile oldukça tepkili. Eğitimcilerin de tepki göstermesine neden olan karar, gündemdeki yerini koruyor. Öğrencilerin katılamadıkları dersler üzerinden notlandırılmasını yanlış bulan insanlar, konuya tepki göstermeye devam ediyor. Eğitim-Sen, MEB tarafından alınan bu kararın öğrencilerin hayatlarını etkileyeceğini savunuyor. Birçok ilde pek çok sayıda öğrencinin EBA’ya hiçbir şekilde giriş yapamadıkları belirtilmekte. Uzaktan eğitim karne notu, MEB tarafından açıklanan mevzuat değişikliği ile birlikte öğrencilerin EBA sistemi üzerindeki performansları ile verilecek. Fakat bu durum EBA’ya hiç giriş yapamayan öğrencilerin sıkıntı yaşamasına neden olacak gibi duruyor. Eğitim-Sen çözümün tedbir alınarak yüz yüze eğitim olduğunu savunuyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın