Uzaktan Eğitim Ne Zaman Bitecek?

 Uzaktan Eğitim Ne Zaman Bitecek?
Okunuyor Uzaktan Eğitim Ne Zaman Bitecek?

Son bir yıldır dünyanın mücadele ettiği korona virüs sebebiyle okullar uzaktan eğitim sistemine geçiş yapmıştır. Uzaktan eğitim sistemi ile örgün eğitimden uzak kalan öğrenciler, bu eğitim sisteminin ne zaman sona ereceğini ve ne zaman okulların açılacağını merak etmektedir. Korona virüsle mücadele için alınan önlemler arasında eğitimin uzaktan sistem ile yürütülmesi kararı, planlanandan daha uzun sürdüğü için pek çok soruyu beraberinde getirmiştir.

Çin’in Vuhan kentinde görülen ve daha sonra tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD19, ülkemizde ilk kez Mart ayında görülmüş daha sonra da önlem olarak okullara 3 haftalık ara verilmişti. Daha sonra hem ülkemizde hem de dünya genelinde artış görülmesi sebepleriyle okullar eğitime açılmamış, uzaktan eğitim sistemi oluşturularak, internet üzerinden yapılan konferanslar ile öğrencilerin eğitimi sağlanmıştı. Hala da öğrenciler internet üzerinden eğitim almaya devam etmekte.

Uzaktan Eğitim Ne Zaman Sonlandırılacak?

En fazla yöneltilenler arasında yer alan “Uzaktan eğitim ne zaman bitecek?” sorusu, öğrencilerin öğretmen ve arkadaşlarını özlemesiyle birlikte artmıştır. Ancak 25 milyon öğrencinin birden örgün öğretime devam etmesi demek, salgının artmasına zemin hazırlamak anlamına gelmektedir.

Ülkemizde kısa bir zaman önce kontrollü olarak açılan ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenciler haftanın belirli günlerinde okula gitmekteydi. Okullardaki yoğunluğu azaltmak amacıyla hafta içi her gün okula gitmeleri yerine sadece belirli günler gitmelerine müsaade edilen öğrenciler, bir nebze de olsa özlemlerini giderebilmişti. Ancak yeni alınan karara göre bulunduğumuz yılın sonuna kadar okullar tamamen kapatılacak ve eğitime uzaktan sistemle devam edilecek. Ayrıca korona salgının azaltılması için tekrar tedbirler ve yasaklar oluşturularak  bireylerin evde kalması ve birbirleriyle etkileşimde olmaması sağlanacak.

Yıl sonunda yapılması beklenen kurul toplantılarında, vaka sayısındaki artma ya da azalmaya bakılarak yeni kararlar oluşturulacaktır. Bu nedenle şimdiden uzaktan eğitim döneminin ne zaman biteceğine dair net bir bilgi yoktur. Ancak kurallara daha fazla uyulması, sosyal mesafenin korunması gibi basit önlemlere uyarak vaka sayılarında gözle görülür bir düşüşe şahit olmak mümkündür.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın