ISG Uzaktan Eğitim Yönetmeliği

 ISG Uzaktan Eğitim Yönetmeliği
Okunuyor ISG Uzaktan Eğitim Yönetmeliği

Türkiye’deki iş kazalarının azaltılması ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi amacı ile aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önderliğinde 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu çıkartılmıştır. Bu şekilde işyerlerine ilişkin olarak tehlike derecelendirmesi sağlanmıştır. Bununla birlikte işyeri hekimi, iş güvenliği uzmanlığı gibi çeşitli uzmanlık alanları ile işyerleri için tehlike sınıfına göre en uygun ve en güvenli çalışma koşullarının dinamik biçimde sağlanması amaçlanmaktadır. Bu doğrultuda ortaya çıkan İş sağlığı ve güvenliği yönetmeliğine istinaden uzman ihtiyaçları için özel eğitim kurumları bünyesinde bakanlık denetiminde eğitim uygulamaları gerçekleştirilmektedir. ISG uzaktan eğitim yönetmeliği kapsamında söz konusu eğitimlere ilişkin süre, içerik ve diğer yapısal özellikler açık şekilde belirlenmiştir. Bu kapsamda son yapılan ISG uzaktan eğitim yönetmeliği ile birlikte söz konusu eğitimler için uzaktan eğitim imkanı da sağlanmıştır.

ISG Uzaktan Eğitim Yönetmeliği Düzenlemesi

Günümüzde işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma koşullarının sağlanması, bu konudaki denetlemelerin yapılması ve çalışanların bilinçlendirilmesi gibi hususlara ilişkin olarak söz konusu eğitim süreçleri yeniden düzenlenmiştir. Yapılan son düzenleme öncesine kadar İş Sağlığı ve Güvenliği eğitimleri yalnızca yüz yüze uygulamalı eğitim ile verilebilmekteydi. Bu nedenle hem özel eğitim kurumları açısından hem de bu alanda uzmanlık almak isteyenler açısından iş dünyasının gereklilikleri ile birlikte ciddi sorunlar meydana gelebilmekteydi.  Ancak ISG uzaktan eğitim yönetmeliği düzenlemesiyle bu sorunlar ortadan kalktı.

ISG Uzaktan Eğitim Yapılıyor Mu?

Bakanlık tarafından “Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik” kapsamında yeni düzenlemeler gerçekleştirildi. Bu düzenlemelerin Resmi Gazetede de yayımlanmasının ardından artık çeşitli iş güvenliği eğitimlerinin uzaktan eğitim modeli ile uygulanabilmesi mümkün olmuştur. Bu çerçevede ISG uzaktan eğitim yönetmeliği düzenlemesi sayesinde çalışanlara işe başlama eğitimleri ve temel eğitimler uzaktan eğitim modeli ile verilebilmektedir. Bu çerçevede yapılacak tüm uzaktan eğitim uygulamaları, yasal statüde de geçerlilik kazanmıştır. İş Güvenliği ve Uzmanlığı eğitimlerine ilişkin 20’yi aşkın farklı kategoride uzaktan eğitim yani online eğitim uygulamaları gerçekleştirilebilmektedir. Bu eğitimlere tamamen yasal standartlara uygun olarak katılım gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın