Bilişim Teknolojilerinde Gençlerimizi Büyük Görevler Bekliyor

 Bilişim Teknolojilerinde Gençlerimizi Büyük Görevler Bekliyor
Okunuyor Bilişim Teknolojilerinde Gençlerimizi Büyük Görevler Bekliyor

Zaman değiştikçe iş kolları da farklılık göstermektedir. Bu değişimden olumlu anlamda etkilenen iş kolu da şüphesiz teknoloji gerektiren iş kollarıdır. Çünkü bu iş kollarına olan gereksinim arttıkça farklı iş kolları oluşmaktadır. Bu farklı iş kollarını yapacak kişiler de genellikle gençler olmaktadır. Yeni nesil teknoloji çağına doğdukları için bu tür konularda bilgi ve ilgileri daha fazla olmaktadır. Bu sebeple bilişim teknolojilerinde gençlere büyük işler düşmektedir.

Bilişim teknolojisi yazılım, donanım, bilgisayar ağları gibi konuları kapsamaktadır. Bu konular 50 yıldır bir iş kolunu oluşturuyor olsa da özellikle son 10 yıldır bilişim teknoloji işlerine olan talep daha bir artış göstermiştir. Örneğin 2012’de yaklaşık olarak 10.000 ağ uzmanı aranırken bu sayı günümüzde 50.000’lere kadar ulaşmıştır. Bu sebeple gençler de üniversite seçiminde bunu göz önünde bulundurmaktadır. Bilişim teknolojileri alanında bilinen iş kollarını incelemek gerekirse;

  • Network Uzmanı
  • Web Tasarımı ve Programcılığı
  • Veri Tabanı ve Programcılığı
  • Bilgisayar Teknik Servisi
  • Yazılım ve Bilgisayar Mühendisliği

Gibi iş kollarını görmek mümkün olacaktır. Bu iş kolları gençlerin kariyer planlamasında önemli bir yer de tutmaktadır.

Bilişim teknolojilerinde gençlerin öneminin farkında olan devlet de bu konuda gençlere çeşitli teşvikler sunmaktadır. Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü Türkiye Bilişim Vakfı ve Ağ Yöneticileri Derneği iş birliğiyle birlikte öğrencilere çeşitli eğitimler verilmektedir. Özellikle mesleki ve teknik ortaöğretimde öğrenim gören gençlere istihdam yaratmak için yaratılan bu eğitimlerde her şey düşünülmüş durumda. Bu eğitimleri gören öğrenciler sonrasında ulusal ve uluslararası şirketlerde staj ve iş bulma imkanlarına da kavuşuyor. Yani bilişim teknoloji işinde kariyer yapmak isteyen gençler henüz ortaöğretim zamanından başlayarak bu işin eğitimlerini alıp bu işle ilgilenen firmalarda iş imkânı bulabilir.

Bilişim teknolojisinin de önümüzdeki yıllarda daha da önem kazanacağını düşünürsek gençler devletin sunmuş olduğu bu fırsattan kesinlikle yararlanmalıdır. Bu sayede iş kariyerine oldukça erken yaşlarda başlayarak bilişim teknolojisi iş kolunda kariyer basamaklarını hızlı bir şekilde çıkabilirler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın