• Ana Sayfa
  • Gündem
  • Üniversitelerde yüz yüze eğitim! 2021 uzaktan eğitim süreci ne zaman sona erecek? Yüz yüze eğitim…

Üniversitelerde yüz yüze eğitim! 2021 uzaktan eğitim süreci ne zaman sona erecek? Yüz yüze eğitim…

 Üniversitelerde yüz yüze eğitim! 2021 uzaktan eğitim süreci ne zaman sona erecek? Yüz yüze eğitim…
Okunuyor Üniversitelerde yüz yüze eğitim! 2021 uzaktan eğitim süreci ne zaman sona erecek? Yüz yüze eğitim…

Yeni yıla girdiğimiz bu günlerde yüz yüze eğitim süreçlerinde son dakika durumları bir hayli merak edilmeye devam ediyor. Aşılama çalışmalarının geçtiğimiz günlerde başlamasının ardından 2021 üniversite eğitimi ne zaman başlayacak en merak edilen konulardan bir tanesi olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz mart ayından bu yana kadar vaka sayılarından dolayı okulların kapatılıp uzaktan eğitim süreçlerine geçilmesi öğrencilerin bir hayli zorlu günler yaşamasına neden oldu.

Geçtiğimiz aylarda alınan tedbirlerin ardından uzaktan eğitim süreçleri ne zaman sona erecek ve üniversiteler ne zaman yüz yüze eğitim süreçlerine geçecek gibi sorular netlik kazanmaya başladı. YÖK’ten açıklama geldi mi diye tüm öğrenciler araştırmalarına başladılar.

Üniversiteler ne zaman açılacak?

Yaşanan korona virüs salgın süreçlerinin ardından ara verilen yüz yüze eğitim süreçleri ne zaman yeniden başlayacak ve uzaktan eğitim ne zaman son bulup üniversite öğrencileri okullarına dönecek merak ediyor. YÖK tarafından bir açıklama geldi mi diye merak eden öğrenciler için beklenen açıklama geldi. “YÖK olarak her hafta küresel salgın sürecinde dünyada hangi tedbirlerin alındığını raporluyor, bu verileri de dikkate alıyoruz. Dünyanın gelişmiş üniversitelerinde erken normale dönüşte artan vakalar üzerine hızla yeniden online’a geçtiklerini, yükseköğretimde örnek gösterilen bu ülkelerin net bir tavır koyamamalarının öğrenciler açısından ne denli yıpratıcı olduğunu, kamu sağlığı açısından da ne denli tehdit oluşturduğunu gördük.

Öğrencilerimiz tabii ki yüz yüze öğretim istiyor. Onların seslerine kulak tıkamıyoruz. Anlamaya çalışıyoruz. Online eğitim, örgün öğretimin alternatifi olamaz. Ancak kamu sağlığını tehdit eden bir durum varsa bakanlığın görüşlerini dikkate almalıyız. Örgün eğitime bütünüyle geçmeye karar verildiğinde sadece İstanbul’a yüz binlerce öğrenci gelecek. Öyle 2-3 ilden değil, bütün illerden öğrenci İstanbul’a aynı tarihlerde gelecek. Belli aralıklarla da kendi il, ilçelerine gitme gelme durumları, yani büyük bir hareketlilik olacak. Bu hareketlilik bütün illerimiz için geçerli. Öğrenci yurtları faktörü de dâhil, bu hareketliliğin bir risk oluşturup oluşturmadığını en iyi tahlil edecek yapı Sağlık Bakanlığı’dır. Biz bu çerçevede Bakanlığın görüşlerini ikinci dönem için de ilerleyen süreçte alacağız. Bu görüşe göre üniversitelerimizi yönlendireceğiz. YÖK olarak yükseköğretimi güçlü koordinasyon ama esnek ve çerçeve kararlar ile, üniversitelerimizin birbirinden farklı şartlarını, imkanlarını gözeterek, onlara hareket serbestisi tanıyarak süreçleri yönetiyoruz.” Şeklinde açıklama geldi.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın