• Ana Sayfa
  • Eba
  • Meslek Liseleri Uzaktan Eğitim mi? Örgün Eğitim mi Devam Ediyor?

Meslek Liseleri Uzaktan Eğitim mi? Örgün Eğitim mi Devam Ediyor?

 Meslek Liseleri Uzaktan Eğitim mi? Örgün Eğitim mi Devam Ediyor?
Okunuyor Meslek Liseleri Uzaktan Eğitim mi? Örgün Eğitim mi Devam Ediyor?

Geçtiğimiz eğitim öğretim döneminin henüz sona ermesinden önce başlayan dünyadaki coronavirüsü salgını nedeni ile eğitimde ciddi aksaklıklar meydana gelmişti. Türkiye’de de büyük bir hızla yayılan Covid-19 nedeni ile öğrencilerin ve velilerin güvenliğinin sağlanması açısından eğitim sistemi ciddi sancılı bir dönemden geçiyor. Yeni eğitim öğretim dönemin gelmesiyle birlikte uzun süredir devam eden öğrencilerin nasıl bir eğitim alacağı konusu da merak ediliyor. Özellikle de pandemi sürecinde aldıkları sorumluluk ile büyük bir takdir toplayan meslek lisesi öğrencilerin, yeni eğitim dönemindeki eğitim programlarının nasıl olacağı merak ediliyor. Meslek liseleri uzaktan eğitim mi olacağı konusunda çok fazla bilgi karmaşasının olması nedeni ile kargaşaya yol açıyor.

Meslek Liseleri Uzaktan Eğitim Mi Alacak?

Meslek liseleri, diğer liselerden tamamen farklı bir durumda bulunuyor. Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) tarafından meslek liselerinin yeni eğitim döneminde eğitiminin uzaktan mı? Örgün eğitim mi olacağı karmaşasına son yaptığı açıklama ile netlik kazandırdı. MEB Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından 2020-2021 eğitim öğretim yılına ilişkin olarak yazılı olarak yayınlandığı genelge ile meslek liseleri için uzaktan eğitim olmayacağına karar verdir. Genel müdürlük tarafından yayılanan “2020-2021 Eğitim ve Öğretim Yılı Uygulamalı Eğitim” isimli yazılı genelge kapsamında meslek lisesi öğrencilerinin örgün eğitim alacakları kesinlik kazandı.

Meslek Lisesinde Uygulamalı Eğitim

Diğer liselerden farklı olarak pratik ve uygulamalı eğitimin, sistemin temelini oluşturduğu meslek liseleri için en çok merak edilen konulardan birisi de meslek liseleri uzaktan eğitim olup, olmayacağıdır. Meslek listesi eğitim sistemi için ciddi bir sıkıntı oluşturan bu durumun söz konusu olmadığı ve 5 ekim itibari ile “Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri,” Çok Programlı Anadolu Liseleri” “Mesleki Eğitim Merkezleri”, “Güzel Sanatlar Liseleri” ve “Spor Liseleri” örgün eğitime başlayacak. Üstelik tüm meslek liselerinde alan ve dal derslerine ilişkin MEB’in “meslek.eba.gov.tr” adresinde uygulanmış olan uygulama kazanımları, tüm sınıf seviyelerine ilişkin olarak “yüz yüze” eğitim yapısında uygulanmaya başlanacak. Meslek listesi öğrencileri 28 Eylül itibari ile mesleki eğitim ve staj uygulamaları başlamıştı.

12 Ekim Tarihi itibari ile de kademeli olarak haftanın 2 günü yüz yüze eğitim olarak devam edilecek. Ayrıca veliler isterse göndermeyerek uzaktan öğretim yöntemiyle devam edebilecekler.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın