• Ana Sayfa
  • Blog
  • Sınavsız 2.Üniversiteye Nasıl Kayıt Yapılıyor ve Şartları Nelerdir?

Sınavsız 2.Üniversiteye Nasıl Kayıt Yapılıyor ve Şartları Nelerdir?

 Sınavsız 2.Üniversiteye Nasıl Kayıt Yapılıyor ve Şartları Nelerdir?
Okunuyor Sınavsız 2.Üniversiteye Nasıl Kayıt Yapılıyor ve Şartları Nelerdir?

Üniversite eğitimi bittikten sonra birçok kişi 2.üniversiteyi okumak istemektedir. Bu ikinci üniversiteye tekrardan üniversite sınavına girerek başlanabileceği gibi aynı zamanda sınavsız olarak da başlamak mümkündür. Sınavsız 2.üniversite okumak isteyen kişiler için tek alternatif açık öğretim olmaktadır. Sınavsız 2.üniversite okunabilecek bu üniversiteler İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi, Atatürk Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi’dir. Kişiler bu üniversitelerde hem lisans hem ön lisans programlarına başvuru yapabilirler. Nasıl başvuru yapacakları seçecekleri fakültelere göre değişiklik gösterecektir. Fakat genel olarak mezun oldukları okulun diploma fotokopisi, transkript, vesikalık gibi materyallerle kayıtlarını kısa süre içinde yapmaktadırlar.

Kimlerin sınavsız 2.üniversiteye kayıt yapabileceğini incelemek gerekirse;

  • Önlisans öğrencileri ve mezunları yalnızca önlisans programlarına sınavsız kayıt olabilirler.
  • Lisans öğrencileri ve mezunları hem önlisans programlarına başvuru yapabildikleri gibi aynı zamanda lisans programına da başvuru yapabilirler. Bu haklardan aynı şekilde yabancı uyruklu öğrenciler de yararlanabilir.
  • Yurt dışında öğrenim görmüş öğrenciler de Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’na bitirmiş oldukları üniversitelerin bilgilerini verip denklik belgesi aldıkları takdirde 2.üniversiteye yine sınavsız bir şekilde kayıt olmak mümkündür.

Kimlerin sınavsız 2.üniversiteye kayıt olamayacağını inceleyecek olursak da;

  • Ön lisans mezunu öğrenciler lisans bölümlerine başvuru yapamazlar.
  • Kişiler bitirdikleri bölüme başvuru yapamazlar. Yani işletme mezunu bir öğrenci sınavsız 2.üniversiteyi de İşletme bölümünden yapamaz.
  • YÖK denkliği olmayan yabancı üniversiteden mezun olan kişiler yine sınavsız 2.üniversiteye başvuru yapamaz.
  • ÖSYM’nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu’nda yer almayan öğrenciler de başvuru yapamaz.

Sınavsız 2.üniversitenin askerliğe bir etkisi bulunmamaktadır. Kişi askerlik vakti gelmişse sınavsız 2.üniversite sayesinde askerliğini erteleyemez. Çünkü zaten önlisans mezunu bir kişinin askerliğini ertelemesi için lisans programına kayıt olması gerekirken lisans mezunu kişi de yüksek lisans yapması gerekir. Fakat sınavsız 2.üniversitede bu koşullar sağlanmadığı için askerlik teciline herhangi bir etkisi olmaz. Fakat bu kişiler askerlik hariç diğer öğrencilik haklarından da tamamen faydalanırlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın