Uzaktan Eğitim Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

 Uzaktan Eğitim Öncesinde Bilmeniz Gerekenler
Okunuyor Uzaktan Eğitim Öncesinde Bilmeniz Gerekenler

2020 Mart ayından itibaren Türkiye’yi saran Covid 19 virüsü nedeni ile insanları sağlığı riske girmiştir. Bu nedenle kişilerin daha az tehlike altında olması adına bazı tedbirler alınmaktadır ve kişilerin sağlının korunması amaçlanır. Türkiye’deki öğretmen ve öğrencilerin sağlığının da korunması amacı ile öğrenciler aktif bir şekilde internet üzerinden eğitim almaya başlamışlardır. Bu eğitim esnasında da bazı bilinmesi gereken noktalar mevcuttur. Uzaktan eğitim öncesinde bilmeniz gerekenler ile birlikte bu süreci daha kolay ve pratik bir şekilde geçirebilirsiniz. Çevrim içi olacak bu eğitim ile ilgili doğru önlemler alınır ise kişiler süreçlere hemen alışabilirler.

Uzaktan Eğitim İçin Gerekli Olan Teknik Önlemler

  • Uzaktan eğitim öncesinde bilmeniz gerekenler arasında ilk olarak gerekli teknolojik önlemleri almanız gereklidir. Kişiler hızlı bir internet bağlantısını kendileri için sağlamalı ve bağlantı hızlarını yükseltmelidirler. İnternet üzerinde kişiler donmadan gezinebiliyor ise derste de daha rahat bir öğrenim sağlanabilir. Derslerde donma yaşanmaması ve aktif olarak dinlenilebilmesi için bu koşul oldukça önemlidir.
  • Öğrencilerin hem uygulamalarını hem de derslerini aynı anda yürütebilmesi adına çift ekran kullanması oldukça önemlidir. Bu sayede derste anlatılan bir konu hakkında anında uygulama sağlanabilir ve öğrenilen bilgi pratikleştirilebilir.
  • Öğrencilerin derse daha aktif bir şekilde katılabilmesi adına mikrofonları olması gereklidir. Bunun için mikrofon özelliğine sahip kulaklıklar temin edilebilir ve dersler daha kolay dinlenebilir.
  • Her okul için derslere girmek için belirlenen sistem ayrıdır. Uzaktan eğitim öncesinde bilmeniz gerekenler derslerin hangi ortam üzerinden işleneceğidir. Derslerin işleneceği uygulama dersler öncesinde indirilmeli ve gerekli kurulumlar sağlanmalıdır. Microsoft Teams, Adobe Connect ya da benzer diğer uygulamalar üzerinden dersler işlenir. Bunun için sistemler öğrencilere direkt olarak bir kullanıcı adı ve şifre belirler. Kişiler bu uygulamaları indirdikten sonra sistemlerine giriş yaparak derslerine girmelidir.
  • Derslerin kodları ve hangi ortamlar üzerinden işleneceği takip edilmelidir. Bazı üniversiteler iki ya da üç uygulama üzerinden ders işlemesi sağlarlar. Bu nedenle hangi ders için hangi uygulamanın gerektiği öncesinde bilinmelidir. Doğru ders kodu ile derslere katılım sağlanmalıdır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın