Uzaktan Eğitimde Derslere Odaklanamıyorum Ne Yapmalıyım?

 Uzaktan Eğitimde Derslere Odaklanamıyorum Ne Yapmalıyım?
Okunuyor Uzaktan Eğitimde Derslere Odaklanamıyorum Ne Yapmalıyım?

Covid 19 sebebi ile ilköğretim, ortaöğretim, lise ve üniversiteler uzaktan eğitim ile derslere devam etmeye başlamıştır. Eğitimlerin aksamaması adına uzaktan eğitim alternatif olarak düşünülmüş ve öğrencilerin derslerden geri kalmaması amaçlanmıştır. Ancak uzaktan eğitim esnasında kullanılan tablet, cep telefonu ya da bilgisayar gibi ortamlarda ders ortamı yakalamak çok mümkün değildir. Kişiler uzaktan eğitimde derslere odaklanamaz ve kendilerine verimli olarak bilgi alımı sağlayamazlar. Bu nedenle de bazı detaylara dikkat edilmesi oldukça önemlidir. Kişiler bazı detaylara dikkat ederek, derslerden daha fazla verim sağlayabilirler.

Derslere odaklanmak herkes için önemli bir noktadır. Uzaktan eğitimde derslere odaklanma problemi yaşayan kişiler, bu süreçte daha geri kalabilirler. Bu nedenle de pandemi sürecinde oluşan eksiklikleri tamamlamaları oldukça uzun zaman alabilir. Kişiler bu süreç içerisinde odaklanma sorunlarını çözmeli ve hızlı öğrenimlerine devam etmelidir.

Derslere Odaklanma Sorununun Çözümü

Kişiler derslere odaklanma problemini çözmek için bazı olanakları kendisine sağlamalıdır.

  • Öncelikle kişiler derse girmek için tablet ya da bilgisayar kullanıyor ise telefonlarını kendilerinden uzakta bir alana koymalıdır. Sessizde olan telefon ile ders esnasında etkileşime geçilmemelidir.
  • Ev içerisinde sınıf ortamı sağlanmalıdır. Kişiler olabildiğince sessiz ve sakin bir ortam içerisinde derse girmelidir. Bu sayede dışarıdan gelen sesler ile birlikte kişinin dikkati dağılmayacak ve daha rahat bir odaklanma yaşayacaktır.
  • Öğrencilerin en büyük yaptığı hata derslere girerken yatak ya da koltuk gibi alanları tercih etmelidir. Ancak bu ortamlar içerisinde derse giren kişiler kendilerini oldukça rahat hisseder ve her an uyku pozisyonuna girmeye uygun dururlar. Sınıf ortamında olduğu gibi kişiler sandalye ve masa eşliğinde derse girmelidir.
  • Öğretmenin anlattıkları her an not alınmalı ve dikkatle dinlenilmeye çalışılmalıdır. Eğer kişi, ister istemez uzaktan eğitimde derslere odaklanma sorunu yaşıyor ise kendisini soyutlamalıdır. Bir kulaklık ile birlikte yalnızca duyulan ses, ders içerisindeki sesler olmalıdır.
  • Yemek, tuvalet vb. ihtiyaçlar derse girilmeden önce tamamlanmalıdır. Bu sayede kişi ders esnasında kendisini çeşitli ihtiyaçlar için bölmeyecektir. Ders esnasında verilen ara kişinin dikkatini dağıtır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın