Üniversite Harçlarında Uzaktan Eğitime Yönelik İndirim Var mı?

 Üniversite Harçlarında Uzaktan Eğitime Yönelik İndirim Var mı?
Okunuyor Üniversite Harçlarında Uzaktan Eğitime Yönelik İndirim Var mı?

2019 yılı Çin’in Wuhan kentinde başlayan koronavirüs salgını, kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştır. 2020 yılının Mart ayında ülkemizde de görülmeye başlayan koronavirüs salgını, yanında Pandemi sürecine yönelik bir takım önlemleri ve yasakları da beraberinde getirmiştir. Bu bağlamda birçok yerde kısıtlamaya gidildiği gibi, üniversitelerde de koronavirüs önlemleri kapsamında eğitime ara verilmiştir.

Eylül ayında üniversitelerin yeni öğrenim dönemlerinin başlama süresi ile birlikte, öğrencilerin okudukları üniversitelerin ilgili bölümlerine ödemesi gereken üniversite harçları da açıklanmıştır. Pandemi sürecinin devam etmesi üzerine üniversiteler uzaktan eğitim kararı alsalar da, üniversite harçları konusunda bu sebeple indirim isteyen öğrencileri kötü bir sürpriz karşılamıştır.

Üniversite harçlarında, uzaktan eğitim olduğu için indirim talep üniversite öğrencileri, harçların aksine zamlandığı görmüşlerdir. Büyük bir düş kırıklığı yaşayan öğrenciler, uzaktan eğitim süresince üniversite harçlarının indirimli olmasını isteyip, bu konuda seslerini duyurmak için birçok online mecrada eylemler düzenlemişlerdir.

Üniversite Harçlarında Uzaktan Eğitime Yönelik İndirime Gidilmemesi Hakkında Yapılanlar

Uzaktan eğitim döneminde ‘’Online eğitimin harcı olmaz’ ’diyen üniversite öğrencileri, Twitter’da #OnlineEğitiminHarcıOlmaz etiketi ile şikâyetlerini dile getirmişlerdir. Ön lisans ve lisans üniversite öğrencileri, ödenmesi gereken üniversite harçlarına ilişkin yaptıkları itirazda, birçok çevreden büyük destek görmüşlerdir.

Üniversite öğrencilerinin seslerini duyurmasına yardımcı olan ve onları bu konuda destekleyen İstanbul Barosu Öğrenci Birliği de üniversite harçlarının uzaktan eğitim süresince kaldırılmasını ya da indirim yapılmasını söyleyerek, öğrencilerin bu konuda yanlarında olduklarını duyurmuşlardır.

İstanbul Barosu Öğrenci Birliği, geçtiğimiz günlerde sosyal medyadan yaptıkları duyuru ile öğrencilere destek verdiklerini açıklayarak, üniversite harçlarının 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’na göre hesaplandığını ilgililere hatırlatarak;

‘’Online eğitimde öğrenci başına düşen cari hizmet maliyeti, pandemi sürecinin ailelerin ve öğrencilerin ekonomilerine olan etkileri göz önünde bulundurularak kaldırılması yahut makul oranda indirim yapılması talebi hususunda bütün öğrencilerin yanındayız. ’demiştir.

Üniversite öğrencilerinin #OnlineEğitiminHarcıOlmaz etiketine, birçok çevreden gelen olumlu destek karşısında yetkililerin ne yapacağı ise halen belli değildir. Halen uzaktan eğitim gören üniversite öğrencilerinin ödemesi gereken üniversite harçlarında indirim yapılmamıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın