Özel Sektör’de Uzaktan Evden Çalışma Düzenlemesi Yapılıyor mu?

 Özel Sektör’de Uzaktan Evden Çalışma Düzenlemesi Yapılıyor mu?
Okunuyor Özel Sektör’de Uzaktan Evden Çalışma Düzenlemesi Yapılıyor mu?

Yaşanan Pandemi sürecinde koronavirüs tedbirleri kapsamında, vakaların kasım ayında da çok artış göstermesinden ötürü, yeni birtakım tedbirlerin alınması karar verilmiştir. İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından açıklanan yeni koronavirüs önlemleri kapsamında, 09 Kasım 2020 Pazartesi gününden itibaren başlangıç saati 07.00 olmak üzere, yeni mesai saatlerine geçileceği duyurulmuştur.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya alınan yeni önlemlerin, artan vakalar karşısında Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda aldıklarını belirtmiştir. Vali Ali Yerlikaya fabrika, sanayi ve özel sektörü kapsayan iş yerlerinin mesai saatleri için yaptığı yeni açıklamada ise mesai saatlerinin bitişinin belirlenmesinin ilgili özel kurumlara ait olduğunu söylemiştir.

Özel Sektör’de Uzaktan Evden Çalışma Düzenlemesi Kapsamı Nedir?

İstanbul Valiliği tarafından İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisinin, 04 Kasım 2020 tarih ve 100 sayılı kararının 4. maddesine göre; Organize sanayi bölgeleri, küçük sanayi siteleri ve sanayi kuruluşları için mesai saatlerinin başlangıcı 07.00, bitiş saati ise 16,00 olarak belirlenmiştir.

Aynı zamanda yayınlanan açıklamada şunlara yer verilmiştir; ‘’ Mesai saatinin başlangıcının 07.00 olması kaydıyla, fazla mesai ya da vardiyalı çalışma yapmak isteyen firmalarımızın mesai bitiş saatlerini belirleme yetkisi kendi takdirlerindedir.

Hepimiz için, sağlığımız için sanayi kesiminde çalışanlarının sabah saat 07.00’de mesaiye başlamalarına karar verilmiştir. Bu karar 09 Kasım 2020 Pazartesi tarihinden itibaren uygulanmaya başlayacaktır. Sanayi kesiminde çalışan kardeşlerimiz, sabah saat 07.00’de mesaiye başlayacak.

İstanbul dünyanın 14.büyük metropolü 5 milyon 300 bin çalışanımız var. Özel sektörde de kademeli ve esnek mesai uygulaması olmazsa olmazdır. Sanayi kesiminde yaklaşık 1 milyon 300 bin çalışanımız var. Sendikalarımız, meslek odalarımız, iş dünyası ve STK’larımız ile istişareler ettik’’

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya tarafından daha önce de koronavirüs tedbirleri kapsamında yeni kararlar açıklanmıştır. Bu kararda da tüm kamu kurum ve kuruluşları için yapılan yeni düzenlemeler bildirilmişti. Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 60 yaş ve üstü çalışanların, hamilelerin, kronik rahatsızlığı olanların ve 10 yaş ve altı çocuğu bulunan kadın personellerin idari izinli olarak, evden çalışabilecekleri açıklanmıştır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın