Pandemi Sonrası Uzaktan Öğretim Devam Eder mi?

 Pandemi Sonrası Uzaktan Öğretim Devam Eder mi?
Okunuyor Pandemi Sonrası Uzaktan Öğretim Devam Eder mi?

Çin  Wuhan kentinde başlayarak tüm dünyayı saran Koronavirüs, hayatı olumsuz yönde  etkilemeye neden oldu.  Eğitim hayatını da etkileyen Covid 19, dijital dönüşümle karşılaşmamıza zemin hazırladı. Eğitim sektörü, dijital dönüşüm ortamları üzerinde yürütülmeye devam edilir hale geldi. Her ne kadar uzmanların yaptığı açıklamada, pandemi süreci uzun bir süre daha süreceği yönünde olsa da, pandemi biterse nasıl bir hayatın bizleri beklediği merak konusu. Pandemi sonrası uzaktan eğitim süreci, özel ders gibi bazı faaliyetler adı altında gerçekleşebilir. Onun haricinde yüz yüze eğitim dönemi başlasa bile, önlemler alınmaya devam edilecektir.

Pandemi sürecinden en çok etkilenen kişiler öğrenciler oldu. Ev ortamlarında ders dinleme, sınavlara online kanallar aracılığıyla katılma farklılık yaratmasına neden oldu. Eğitim ve sınav sistemlerine dair belirsiz bir döngünün içerisinde olunması, öğrencilerde kafa karışıklıklarına zemin hazırlamaya neden oldu.

Pandemi Sonrası Eğitim Nasıl Olacak?

Pandemi sonrası eğitim hayatının nasıl olacağı en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Pandemi sonrası yavaştan yüz yüze eğitim sürecine geçiş yapılmaya başlanacak. Fakat tedbirsiz bir şekilde yüz yüze eğitimlerinin yapılması, ikinci virüs dalgasının ortaya çıkmasına zemin hazırlayabilir. Bu yüzden dolayı Bakanlık tarafından hemen yüz yüze eğitime geçiş çok fazla düşünülmüyor. Öğrencilere verimli bir dijital ders ortamları yaratılmaya çalışılıyor.

Her ne kadar hayatımızda bir normalleşme süreci olsa bile, virüs psikolojisinden çok çabuk şekilde çıkamayacağımız kesin. Öğrenciler her an COVİD 19 psikolojisiyle hareket edebilir ve eski sıcak arkadaşlık ortamlarından uzak kalınabilir.

Uzaktan Eğitim Ne Zamana Kadar Devam Edecek?

Eğitim hayatında yaşanılan belirsiz süreç, beraberinde pek çok soruların ortaya çıkmasına neden olmaya başlıyor. Uzaktan eğitim, şu günlerde öğrencilere verilen destek platformu olarak karşımıza çıkıyor. Uzaktan eğitimin ne zamana kadar süreceği yönünde kesin  bir bilgi paylaşımı yapılmamıştır. Fakat Coronavirüs ile ilgili olarak vaka sayılarında ciddi diyebileceğimiz azalmalar bekleniyor. Virüs vaka ve ölüm sayılarında bir düşüş meydana gelmediği sürece, uzaktan eğitim serüvenine devam edilmek mecburiyetinde kalıniacak olduğu ön görülüyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın