Online Eğitimin Avantajları Ve Dezavantajları

 Online Eğitimin Avantajları Ve Dezavantajları
Okunuyor Online Eğitimin Avantajları Ve Dezavantajları

Covid-19 salgınının her alanda etkisi maalesef ki eğitimi de vurmuştur. Mart ayından itibaren eğitime ara verilen bu vakitte öğrencilerin ders eğitimlerini nasıl alacakları çok konuşulup çoğu kişinin aklına takılan bir soru haline gelmiştir. En sonunda MEB tarafından bir çözüm yöntemine gidilerek öğrencilere evde online eğitim verilmesi gerektiğini öne sürmüş ve çeşitli sitelerle bunu desteklemiştir. Online eğitim, belirli bir site üzerinde belirli bir saatte öğretmenlerin yaptığı canlı derse öğrencilerin katılmasıyla oluşan bir eğitim panelidir. Bu panel üzerinde öğrenciler verilen derslerini takip etmektedir. Öğrenciler bu derse internet olan her yerden ulaşabilir.

Her konuda olduğu gibi online eğitimin avantajları ve dezavantajları vardır. Bazı öğretmenler ve öğrenciler bu paneli desteklese de desteklemeyen öğretmen ve öğrencilerde çok. Online eğitimin avantajları şöyle ki öğrenciler evde rahat ve kendi alanlarında çoğu zaman tek başına olup öğretmenin anlattığı derse odaklanması ve dikkatlice dinleme olasılığı daha yüksektir ve bu öğrenciye avantaj sağlar. Öğrenciye sağladığı avantajı öğretmenlere de sağlar.

Öğretmen anlatacağı konuyu dikkati dağılmadan ve en iyi şekilde öğrencilerine verebilir kısacası öğretmenin de öğrencinin de rahatsız olmadan ve dikkat dağılmadan bilgi alışverişlerinin tamamlanmasını sağlar. Online eğitimin bir diğer avantajları ise bilgiye erişimi hızlandırmaktır kişi bilgiye daha kolay yoldan ve birçok içerikle pekiştirerek ulaşır bu işi eğlenceli bir şekilde yani konu hakkında yapılan oyunları oynayarak da kendisini o konu hakkında geliştirebilir.

Online eğitim zaman kavramını neredeyse ortadan kaldırır. Öğrenci istediği saatte istediği kadar bilgiye ulaşabilir ayrıca kendiliğinden gelişen olası olaylarda  ( sokağa çıkma yasağı, doğal afetler, uygunsuz hava koşulları vb. ) öğrenci evinden eğitimini alabilmektedir.

Online eğitimin avantajları ve dezavantajları vardır demiştik. Avantajları olduğu kadar dezavantajlarına verilecek örneklerde vardır. Öncelikle her öğrenci disiplinli ve sorumlu olmayabilir. Online eğitimde disiplin maalesef ki yok denilecek kadar azdır. Öğrencinin kendi istekleriyle çalışması gereken bu kanalda bazıları kendilerini veremediği müddetçe kötü sonuçlar oluşturabilir. Diğer bir örnek ise internete erişimi için gereken araçların elinde bulunmaması üzerine birçok öğrenci eğitiminden mahrum kalmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın