• Ana Sayfa
  • Eba
  • Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Koronavirüs Aşısı ve uzaktan eğitim süreci…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Koronavirüs Aşısı ve uzaktan eğitim süreci…

 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Koronavirüs Aşısı ve uzaktan eğitim süreci…
Okunuyor Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Açıkladı! Koronavirüs Aşısı ve uzaktan eğitim süreci…

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk son dakika açıklamalarında bulundu ve uzaktan eğitim süreci hakkında bilgi verdi. EBA üzerinden işlenen dersler için kontenjanın 100000 iken arttırıldığını ve 3 milyondan fazla öğrenciye ulaşabildiğini ifade etti. Ayrıca bakan açıklamaları içerisinde yüz yüze karne vermeyeceklerini, eğer karne olursa dijital olarak verileceğini de bulundurdu.

Bakan, yaptığı açıklamalarda bazı ülkelerin eğitimlerine yüz yüze geçtiklerini söyledi ve Türkiye’nin daha tedbirli ilerlediğini ekledi. Bu nedenle ülkedeki virüsün günlük olarak incelendiğini ancak henüz güvenli olmadığını söyledi. Ülkemizde eğitim EBA üzerinden veriliyor ve TRT kanalları üzerinden sürekli yayın gerçekleştirilebiliyor. İlkokul, ortaokul ve lise için ayrı televizyon kanalı bulunuyor. Bu sayede de ülke içerisindeki öğrenciler daha rahat eğitim alabiliyorlar.

Diğer Ülkelere Göre Eğitim Daha Hızlı

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, öğrencilerin eğitimlerinin diğer ülkelerle karşılaştırıldığı zaman daha hızlı olabildiğini ifade etti. Bunun nedeni için ise öğretmenlerin ve velilerin öğrenciler ile detaylı olarak ilgilenmesi olduğunu söyledi. Veliler, bütün günlerini öğrenciler ile geçiriyor ve eğitimleri esnasında her alanda destek sağlıyorlar. Evlerinde ders için yeterli imkanı bulunmayan öğrenciler için ise öğretmenler oldukça fazla çaba gösteriyor. Özellikle köy öğretmenleri, öğrencilerinin öğrenmesi adına uzaktan eğitimde büyük emek veriyorlar.

Velinin İlgisi Öğrenciyi Etkiliyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamaya göre öğrenci, veli ne kadar ilgilenir ise o kadar derse yoğunlaşıyor. Eğer ilgili bir veli olur ise öğrenci derslere katılmaya meyil gösteriyor ve daha fazla öğrenim sağlıyor. Bu nedenle de velilerin yoğun bir şekilde öğrenciye ilgi göstermesi gerekiyor.

Bakan yaptığı açıklama içerisinde henüz bu sistemin yeni olduğunu ve çeşitli sorunların yaşanabildiğini anlattı. Ancak sorunların en kısa süre içerisinde çözüldüğünü ve öğrencilerin uzaktan eğitim ile geri kalmaması adına çalışmaların yürütüldüğünü de konuşmalarına ekledi. Okulların açılma sürecini ise Milli Eğitim Bakanlığı’nın tek yürütmediğini ve Sağlık Bakanlığı ile ortak bir karar aşaması olduğunu da ekleyen bakan, sağlıklı bir ortamın oluşmasını öncelik gördüklerini ifade etti.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın