Uzem Nedir, Nasıl Kullanılır? Uzem’in Avantajları

 Uzem Nedir, Nasıl Kullanılır? Uzem’in Avantajları
Okunuyor Uzem Nedir, Nasıl Kullanılır? Uzem’in Avantajları

Pandemi sonrasında eğitim ve öğretimin uzaktan eğitime taşınması UZEM nedir, nasıl kullanılır gibi soruların da artmasını sağlamıştır. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi anlamına gelen UZEM, öğrenci ve öğreticileri bir araya getiren sistemin adıdır. İnternet tabanlı gerçekleştirilen bu eğitim sayesinde öğrenciler eğitimlerine hız kesmeden devam edebilmektedir. UZEM için tek ihtiyaç internet bağlantısı olan herhangi bir cihazın olmasıdır. Bu sayede internet üzerinden dersler işlenerek, öğrenme sürecine devam edilebilir.

Uzem Nedir, Nasıl Kullanılır?

Uzaktan eğitim sistemiyle birlikte dersler online bir şekilde hem eş zamanlı hem de eş zamansız olarak işlenebilmektedir. Senkron dersler için öğretmenlerin ve öğrencilerin aynı anda sanal sınıf içerisinde olmaları gerekmektedir. Eş zamansız bir şekilde işlenen derslerde ise herhangi bir zaman ya da yer sınırlaması bulunmamaktadır. Öğrenciler sisteme istedikleri zaman tekrar giriş sağlayarak, dersleri tekrar ve tekrar izleyebilir ya da kaldıkları yerden devam edebilirler.

Eğitime pek çok katkısı bulunan uzaktan eğitimin işlevleri nelerdir, UZEM nedir, nasıl kullanılır gibi sorular öne çıkmaktadır. Uzaktan ve online bir şekilde ilerleyebilen canlı derslere, cep telefonlarından ya da tabletlerden de erişebilmek mümkündür. Bu da eğitimin internet olan her yerden kesintisiz bir şekilde devam edebileceğini göstermektedir. UZEM sayesinde öğrencilerin herhangi bir ortamda bulunma zorunluluğu da olmamaktadır.

UZEM Avantajları Nelerdir?

Uzaktan eğitim sahip olduğu pek çok avantajla da eğitimin destekçisi olmaktadır. Temelinde öğrencinin olduğu UZEM, zaman ve mekan sınırlamasını ortadan kaldırmaktadır. Böylece derslerin telafi edilmesini de kolaylaştırmaktadır. Ayrıca hem maliyet hem de ulaşım açısından uzaktan eğitim çok daha avantajlıdır.

Uzaktan eğitim sistemlerinde de örgün eğitimde olduğu gibi sınav sistemi yer almaktadır. UZEM sayesinde her okul istediği koşullarda sınav düzenleyebilmektedir. UZEM öğrencileri örgün eğitim gören öğrencilerle aynı imkanlara sahip olmaktadır. Mezuniyet sonrasında da örgün eğitimden mezun olan öğrencilerle aynı unvana sahip olma hakkına da sahiptir. UZEM ile birlikte üniversite eğitimine örgün olarak devam etme imkanı olmayan öğrenciler için de bir şans doğmuş olmaktadır. Böylece her birey öğrenim hayatını tamamlayabilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın