Eba’nın Uzaktan Eğitime Faydaları

 Eba’nın Uzaktan Eğitime Faydaları
Okunuyor Eba’nın Uzaktan Eğitime Faydaları

Eba, 2012 yılında MEB tarafından kurulmuş olan Türkiye’de ki eğitim ve öğretime katkısı ile ilk sıralarda yer alan öğreti sitesidir. İçeriğinde öğrenciler için tasarlanmış kaliteli ders içerikleri bulunmaktadır. Video ile ders anlatımları, slayt şeklinde ders anlatımları ve canlı ders bunlardan bazılarıdır. Covid-19 sebebi ile eğitim ve öğretime ara verilen süre içerisinde öğrencilerin uzaktan eğitim alma yoluna gidilip çözüm üretildi. Eba da bunu en güzel ve en güvenilir şekilde sağlıyor.

Öğrenciler ve öğretmenler bu sitede etkileşim içerisinde olup canlı ders saati geldiğinde ‘’katıl’’ butonuna basarak canlı derslerine katılabilirler. Fakat canlı dersin süresi dolduktan sonra canlı derslere katılmaları sağlanamayacaktır. Uzaktan eğitimin yanı sıra öğretmenler öğrencilere soru-cevap tekniğiyle testler gönderip ödevler verebilir. Ebaya öğrenci katılım sayısı da oldukça fazla gözlemlenmiştir. Öğretmenler de ebaya giriş yaptıklarında sol üst köşedeki canlı ders butonuna tıklayarak kendi okullarında yer alan sınıflarla canlı ve verimli bir eğitim sunabileceklerdir. Eba ile uzaktan eğitim sistemi sadece bilgisayar ve telefon üzerinde değil televizyondan da uzaktan eğitim vermektedir ayrıca kaçıran öğrenciler için de ebada tekrarı veriliyor.

Fakat televizyondan verilen eğitim zorunlu olmayıp öğrencilerin kendi katılım istekleri içerisinde gerçekleşir. Eba ile uzaktan eğitim konusunda ciddi yollar kat edilmiştir.

Eba’nın Uzaktan Eğitime Faydaları

Başlarda sadece konu anlatım videoları ve konu anlatım slaytları olan öğrencilere okulda veya okul dışında verimli katkı sağlayan eba covid-19 sebebi ile kendini geliştirerek birçok öğretmen ve öğrencilere oldukça fazla faydalar sağladı. Ebanın uzaktan eğitime faydaları sadece öğrenci ve öğretmenlere değil toplum sağlığını tehdit eden covid-19 salgının önüne geçmiştir. Böylece ülkemizin sağlık çalışmalarına da katkı sağlamıştır. Hem hızlı hem güvenilir olan devlete dayalı bu eğitim sitesine katılım çok fazla olup öğrenciler ve öğretmenler tarafından sevilerek kullanılan bir eğitim öğretim sitesidir. Canlı ders yapabilme, katılabilme gibi özelliklerinin yanı sıra öğrencilerin anlamakta güçlük çektiği ders konularının anlatımlarının hem video olarak hem de slayt şeklinde sunumunu izleyebilme şanslarına sahiptirler ve bunun üzerine ebada bulunan çeşitli testleri çözerek kendilerini ölçebilirler.  Eba ile uzaktan eğitim sayesinde öğrenciler online eğitim konusuna olumlu bir düşünce içerisinde bakmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın