• Ana Sayfa
  • Blog
  • Yılın Sorusu: Okumak, Öğrenmek İçin Okul Masası mı? Yoksa Bilgisayar Kasası mı?

Yılın Sorusu: Okumak, Öğrenmek İçin Okul Masası mı? Yoksa Bilgisayar Kasası mı?

 Yılın Sorusu: Okumak, Öğrenmek İçin Okul Masası mı? Yoksa Bilgisayar Kasası mı?
Okunuyor Yılın Sorusu: Okumak, Öğrenmek İçin Okul Masası mı? Yoksa Bilgisayar Kasası mı?

Korona virüs salgınının hayatımızın her alanına olumsuz etkiler yansıttığı bu dönemlerde, neredeyse tüm dünyada öğrenciler yüz yüze eğitim yerine uzaktan eğitim sistemiyle eğitim ve öğretim hayatlarına devam etmektedir. Önceden pek çok okulun hali hazırda kullandığı ancak salgın sürecinde toplumun her kesimini ilgilendirmeye başlayan uzaktan eğitim sistemi nedeniyle hem eğitimciler hem de ebeveynler tarafından eğitim süreci için bu sistemin ne kadar verimli olduğu merak edilmektedir. Bu noktada herkesin aklını karıştıran soru ise “okumak, öğrenmek için okul sıra masası mı? yoksa bilgisayar kasası mı?” oldu.

Bilgisayar Üzerinden Yapılan Uzaktan Eğitim Ne Kadar Faydalı?

Yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim sistemi arasında, kullanılan materyaller, hitap edilen öğrenci kitlesi, kullanılan teknolojik cihazlar, farklı değerlendirme sistemleri gibi pek çok fark yer almaktadır. Uzaktan eğitim sistemi kolay sürdürülebilir olma, eğitim giderleri azaltma, daha merkeziyetçi olma gibi avantajlar sunarken; her öğrencinin bu olanaktan faydalanamaması, daha fazla bilgisayar başında vakit geçirme, okul ortamındaki disiplini sağlamama gibi dezavantajlar bulundurmaktadır.

Bilgisayar başından yapılan eğitim; öğretmenin sorumluluk alanını olumsuz etkileme, öğrenme zorluklarının eş zamanlı olarak çözülememesi, atölye ve laboratuvar gibi ortamlarda yapılan uygulama derslerinin imkansızlığı, planlı ders çalışmama, iletişim zorluğu gibi olumsuz sonuçlar doğurmaktadır. Ayrıca kendi başına çalışma alışkanlığı edinememiş öğrenciler planlama zorluğu yaşamaktadır. Uzaktan eğitim sistemiyle bilgisayarın başına oturan özellikle ilkokul, ortaokul ve lise çağındaki çocuklar oyun gibi alışkanlıklar da edinerek ders çalışmayı da aksatmaktadır.

Sonuç olarak her ne olursa olsun, bilgisayar kasaları okul sıraları ve masalarının yerini doldurmamaktadır. Okul sıralarında oturan, masalarda kitabını açan ve öğretmenini dinleyen öğrenciler, evde bilgisayar başında ders çalışırken aldığı ya da alamadığı verimin çok daha fazlasını almaktadır. Öğrenci ve öğretmen arasındaki iletişim, okul disiplinini sağlama, verimli dersler, sosyalleşme gibi konular okumak ve öğrenmek açısından son derece önemli olduğu için, okul sıralarının, yüz yüze eğitiminin eğitim sisteminde oldukça önemli bir yeri bulunmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın