Video Konferans ile Sanal Sınıf Canlı Ders Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

 Video Konferans ile Sanal Sınıf Canlı Ders Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?
Okunuyor Video Konferans ile Sanal Sınıf Canlı Ders Sistemleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Teknolojinin gelişmesiyle uzaktan eğitim süreci daha yaygın hale gelmeye başlamıştır. Özellikle şu dönemde yaşadığımız sıkıntılı pandemi sürecinde, öğrenciler uzaktan eğitim faaliyetlerini yürütebilmektedir. Böylece derslerden geri kalmadığı gibi verimli bir ders çalışma imkanlarından yararlanmaya başlıyor. Online platform sisteminde birden farklı yapabileceğimiz ders dinleme sistemleri bulunuyor. Bunlardan biri video konferans bir diğeri ise sanal sınıfta canlı ders dinleme denilebilir. Aslında her iki sisteminde ucu, birbirine paralel şekilde işlemektedir. Fakat birbirinden ayrılan bazı detaylar yok değil. Sanal sınıf içerisinde öğrenciler, dersi birebir canlı şekilde dinler. Kendini adeta bir reel sınıf içerisinde gibi hissedecektir. Öğretmen, dersi verimli şekilde anlatırken, öğrencilerin anlayıp anlamamasına dair arada teyit etmektedir. Öğrenciler canlı sanal sınıflarda, birçok öğrencinin katılımıyla dersi dinlemektedir.  Video konferans ile sanal sınıf canlı ders sistemleri arasında pek bir fark bulunmamaktadır.

Video Konferans İle Sanal Sınıf Canlı Ders Sistemleri Farklı

Sanal sınıf canlı ders sistemleri,  yüzyüze görüşme imkanı olmasa bile öğrencileri bir araya toplamayı sağlayan bir sistemdir. Böylelikle öğrenciler her ne kadar farklı ortamlarda olsalar bile bir araya gelerek, derse katılımlarını pratik şekilde gerçekleştirmektedir. Böylelikle derse gelmeme, dersi aksatma, konuları kaçırma gibi olumsuz sorunlarla karşı karşıya kalmamış olursunuz. Sanal sınıflar, son dönemde en sık şekilde başvurulan eğitim hizmetlerinden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Birçok öğrencinin sanal sınıflara katılımlarıyla ders anlatımları gerçekleşmektedir.

Video konferans ile sanal sınıf canlı ders sistemleri hemen hemen aynıdır. Aralarında söyleyebileceğimiz farklardan biri, video konferans yalnızca eğitim sektöründe kullanılmamaktadır. Video konferansın kullanım alanı, canlı sanal sınıflara oranla daha geniştir. Öyle ki birçok sektör dalı içerisinde video konferansa başvurulduğu görülmektedir. Video konferans toplantı, seminer gibi birçok etkinlik gerçekleştirilmektedir. Bu yüzden dolayıdır ki firmalar açısından da son dönemde yaygın şekilde kullanılmaya başlanmıştır.

Video Konferans ve Sanal Sınıf Avantajları

Eğitim faaliyetlerinizi verimli hale dönüştürmeye yardımcı olacak bu sistemlerin birçok avantajlar içerdiğini söylemek mümkündür. Bu avantajları sıralamamız gerektiğinde ise şu şekilde belirtmemiz mümkündür;

  • Sesli ve görüntülü şekilde sunumun yapılması
  • Birebir ders anlatımı
  • Dokuman paylaşımlarının yapılması
  • Ders esnasında öğrenci ile öğretmenlerin iletişim halinde olabilmesi

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın