Uzaktan Eğitime Nasıl Katılırım?

 Uzaktan Eğitime Nasıl Katılırım?
Okunuyor Uzaktan Eğitime Nasıl Katılırım?

Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüs, okulların uzaktan eğitime geçmesine neden olmuştur. Uzaktan eğitim sistemine geçiş yapan okullar bazı platformları kullanarak, eğitimin sürdürülebilmesini sağlamaktadır. Bu sayede öğrenciler sene kaybı yaşamadan eğitimlerine devam edebilmektedir. Ancak uzaktan eğitimin hayatımıza yeni girmiş bir kavram olmasından dolayı gerek öğrenciler gerek ise öğretmenlerde kafa karışıklığı yaşanabilmektedir.

İlkokul, ortaokul, lise ve üniversiteler aynı platformları kullanarak ders işleyebildiği gibi, farklı platformları kullanabilmektedir. Bu konu hakkında detaylı bilgi alabilmek için okulunuz ya da öğretmenlerinize danışarak, eğitimin hangi platformlar üzerinden gerçekleştirileceğini öğrenmelisiniz. Genellikle eğitim için kullanılan toplantı platformları Zoom, EBA, Microsoft Teams, ya da okulun kendi resmi sitesi olabilmektedir. Okullar, uzaktan eğitimde kullanacakları yöntemleri öğrencileri ile paylaşmaktadır.

Uzaktan Eğitime Zoom Üzerinden Nasıl Katılım Sağlanır?

Görüntülü ve sesli bir şekilde toplantıların yapılabildiği bir uygulama olan Zoom, özellikle uzaktan eğitim döneminde en çok kullanılan uygulamalardan bir tanesi olmuştur. Maalesef, henüz bir Türkçe dil desteği olmaması nedeni ile, öğrenciler bazen bu uygulamaya kayıt olmada ve derslere katılmada zorluklar yaşamaktadır. Aşağıda yer alan listedeki adımları takip ederek kolay bir şekilde kayıt olabilir ve derslere katılım sağlayabilirsiniz.

  • Arma motoruna “zoom.us” yazınız
  • Karşınıza gelecek olan sayfada üyelik oluşturmak için “Sign Up For Free” seçeneğine tıklayınız.
  • Mail bilgilerinizi girerek kayıt olabileceğiniz gibi G-mail ya da Facebook hesaplarını kullanarak da bağlantı oluşturabilirsiniz.
  • Mail hesabınıza gönderilecek olan aktivasyon kodunu sitede belirtilen boşluklara girerek sizden istenen isim, soy isim, şifre bilgileri tamamlayınız
  • Hesabınız tamamlandıktan sonra bir derse katılmak için “Join” seçeneğine basarak, öğretmeninizin sizlerle daha önce paylaşmış olduğu toplantı kodunu ve şifreyi giriniz.
  • Kendiniz bir toplantı oluşturmak istiyorsanız, “New Meeting” seçeneğine tıklayarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz
  • Katıldığınız toplantılarda, kameranızı açıp kapatmak için toplantı sayfasının alt çubuğunda bulunana kamera ikonuna tıklayınız
  • Aynı şekilde mikrofonunuzu açıp kapatabilmeniz için mikrofon ikonunu kullanabilirsiniz
  • Toplantı esnasında konuşan bireylerin sözünü kesmeden ve rahatsızlık vermeden söz hakkı almak için kendi ikonunuzun üzerine tıklayarak parmak kaldırabilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın