Uzaktan Eğitimde Velilere Hangi Görevler Düşüyor?

 Uzaktan Eğitimde Velilere Hangi Görevler Düşüyor?
Okunuyor Uzaktan Eğitimde Velilere Hangi Görevler Düşüyor?

Öğrenciler için uzaktan eğitimin başlaması ile takip edilmesi gereken birçok süreç ortaya çıkmıştır. Bu nedenle de öğrencilerin dersleri ile daha fazla ilgilenmesi gerekirken, daha çok sorumluluğu artmıştır. Velilerin de uzaktan eğitim esnasında uygulaması gereken bazı adımlar mevcuttur. Uzaktan eğitimde velilere de görev düşüyor ve öğrencileri desteklemeleri gerekiyor. Bunun için ise veliler, öğrencileri nasıl destekleyebileceklerini ve bu süreçte nasıl yardımcı olabileceklerini araştırıyorlar.

Veliler bu süreç içerisinde öğrencileri destekleyerek öğrenimlerine yardımcı olabilirler. Öğrencilere zor gelen bu alışma sürecinde onlar için bazı noktalara dikkat ederek kolaylık sağlayabilir ve bu durumu daha hızlı hale getirebilirler.

Velilerin Uygulaması Gereken Adımlar Nelerdir?

  • Uzaktan eğitimde velilere çok görev düşüyor ve öğrencileri destekleyebiliyorlar. Öncelikle veliler öğrenciler için sessiz bir ders ortamı sağlamalıdır. Öğrencinin dersi esnasında yüksek sesle televizyon izlenmemeli ve müzik açılmamalıdır. Öğrenciye rahatsızlık verecek temizlikler ders esnasında yapılmamalı ve ertelenmelidir.
  • Eğer misafirlikler gerçekleşiyor ise ders saatlerinde iptal edilmelidir. Öğrenci dersteyken evde kalabalık olmamalı ve misafirlikler uygulanmamalıdır.
  • Öğrencinin odasına dikkatini dağıtabilecek eşyalar konulmamalı ve ders esnasında derse odaklanması sağlanmalıdır. Veliler kendi eşyalarını çocuğun odasında saklamamalı ve ders esnasında odaya girmemelidir.
  • Öğrencinin ders programı öğrenilmeli ve düzenli olarak takip edip etmediği bilinmelidir. Öğrenciye dersleri hatırlatılmalı ve tüm derslere girmesi sağlanmalıdır. Bunun yanı sıra ilköğretim ya da ortaöğretim öğrencisi ise ödevleri takip edilmeli ve yaptırılmalıdır. Ödevlerin ertelenmesine ya da son ana bırakılmasına izin verilmemelidir.
  • Uzaktan eğitimde velilere görev düşüyor ve öğrenciler ile birlikte vakit geçirmeleri gerekiyor. Öğrenciler teneffüslerde normalde koşup eğlenme fırsatı yakalayabiliyorlardı. Ancak evde böyle bir ortamı yakalayamıyorlar. Bu nedenle de velilerin teneffüslerde öğrenci ile vakit geçirmesi gerekiyor. Öğrencilerin sınıf içerisinde oynadıkları oyunları onun ile oynayarak daha eğlenceli bir ders arası geçirmesi sağlanabiliyor.
  • Öğrenciye not tutma alışkanlığı edindirilmesi gerekiyor. Veli öğrenciye aldığı bir not defteri ve ona uyumlu kalemle bunu teşvik edebilir. Öğrencinin ders esnasında not alması, dersi onun için daha anlaşılabilir kılabiliyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın