Uzaktan Eğitimde Öğrencileri Hangi Sorunlar Bekliyor?

 Uzaktan Eğitimde Öğrencileri Hangi Sorunlar Bekliyor?
Okunuyor Uzaktan Eğitimde Öğrencileri Hangi Sorunlar Bekliyor?

Uzaktan eğitim, öğrencilerin internet ortamında eğitim alması ile oluşan bir eğitim modeli. Pandemi ile birlikte öğrencilerin eğitim-öğretim sürecine internet ortamında devam etmesi, öğrencilerin bazı sorunlar ile karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Birçok öğrenci internete bağlanacak elektronik cihaza sahip olmadığı için eğitimlere erişemiyor, bazı öğrenciler de eğitime erişseler bile odaklanma problemi yaşıyor. Peki uzaktan eğitim ile ilgili sorunlar neler?

Bilindiği üzere tüm dünya koranavirüs pandemisi nedeniyle bazı önemler alıyor. Bu önlemlerden bir tanesi de eğitim sektörünün kapsamına girmekte. Türkiye’de hali hazırda öğrenciler internet ortamından ders görmekte ve eğitim-öğretim hayatlarına bu şekilde devam etmekte. Bu eğitim-öğretim modelinin hem öğrenciler hem de öğretmenler için pek çok dezavantajı bulunuyor. Online eğitimde yaşanan sorunlar, birçok insanın gündeminde yer alıyor. Peki uzaktan eğitimin öğrenci-veli-öğretmen üçgeninde yarattığı problemler nedir?

Öğrencilerin Yaşadıkları Sorunlar

İnternet üzerinden ders gören öğrenciler çoğunlukla odaklanma sorunu yaşıyor. Ev ortamında eğitimlerine devam eden öğrenciler, farklı uyarıcılar ile derslere konsantre olmakta zorlanıyor. Bunun yanı sıra okuldaki disiplin evde uygulanamadığı için öğrenciler kendilerini çok rahat hissediyor. Uzaktan eğitimde yaşanan sorunlar hususunda farklı problemler de karşımıza çıkıyor. Öğrencilerin bir kısmı derslere erişim sağlayamıyor. Ekonomik durumu yeterli olmayan aileler, öğrencilerin derslere giriş yapmasını mümkün kılan cihazlardan yoksun. Bu ise eğitimde fırsat eşitsizliğine neden oluyor.

Bazı dersler, öğrenciler tarafından ilgi görmediği için bu derslere katılımda da ciddi oranda azalma meydana geliyor. Denetlenme mekanizması uzaktan eğitimde çok iyi çalışmadığı için öğrenciler derslere katılım konusunda rahat davranabiliyor. Öğrencilerin yaşadığı problemlerin yanı sıra öğretmenlerin de öğrenci temelli sorunlar ile karşılaştığını görmekteyiz. Öğretmenlerin birçoğu öğrencilerini tanıyamadığı için onlara hangi eğitim modeli ile yaklaşması gerektiğini bilmiyor. Bu ise öğrencilerin çok daha rahat olmasına neden oluyor. Öğrenci ve öğretmenlerin yaşadıkları problemler, aslında eğitim sisteminin sarsılmasına neden olacak türden. Fakat olağanüstü bir dönem yaşandığı için bu noktada birilerinin suçlanması mümkün değil. Uzaktan eğitim ile ilgili sorunlar hususunda hem öğrencilerin ve velilerin hem de öğretmenlerin elinden geleni yapması gerekiyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın