• Ana Sayfa
  • Gündem
  • Uzaktan eğitimde karneler öğrencilere nasıl verilecek? Karnelerde son durum…

Uzaktan eğitimde karneler öğrencilere nasıl verilecek? Karnelerde son durum…

 Uzaktan eğitimde karneler öğrencilere nasıl verilecek? Karnelerde son durum…
Okunuyor Uzaktan eğitimde karneler öğrencilere nasıl verilecek? Karnelerde son durum…

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri korona virüs süreçlerinden dolayı bu son günlerde karnelerini nasıl alacaklarını bir hayli merak etmeye başladı. Normalde 31 Aralık tarihine kadar devam edeceği söylenen uzaktan eğitim süreci artan vaka sayılarından dolayı 22 Ocak tarihine kadar ertelenmişti. Sınavların olmayışı ve vaka sayılarından dolayı öğrencilerin en merak ettikleri konulardan bir tanesi de karnelerini nasıl alacağı yönünde oluyor.

Milli eğitim bakanı Ziya Selçuk geçtiğimiz günlerde birinci dönemin uzaktan eğitim olarak tamamlanmasının ardından karnelerin nasıl dağıtılacak olduğu hakkında bilgi verdi.

Karneler nasıl hazırlanacak?

Uzaktan eğitim devam ederken milyonlarca ilkokul, ortaokul ve lisede öğretim gören öğrenciler karnelerini nasıl alacaklarını ve notların nasıl belirleneceğini merak ediyor. Ortaokul düzeyinde olan öğrenciler için birinci döneme ait yüz yüze yapılmış ilk sınavların ardından derse katılım ve performanslarına göre notlar verilecek. Eğer yüz yüze sınavlar yapılamadıysa onların ders içi katılım performanslarına karne notları belirlenecek. Dönem içerisinde verilen performans ödevleri karne notlarında etkili olacak. İlkokul 1, 2, 3 ve 4. Sınıfa giden öğrencilerin karne notları derse katılım, proje ve performans durumlarına göre belirlenmiş olacak.

Lise düzeyinde olan öğrenciler karnelerini nasıl alacaklarını merak ederken onlar için karne notu belirlenmeyecek. İkinci döneme başladıkları zaman yüz yüze olarak yapılacak sınavlardan alacakları notlara göre karneleri belirlenecek.

Karne dağıtımları nasıl olacak?

Karne dağıtımları e okul üzerinden yayına alınacak. Her ne kadar geçtiğimiz günlerde karne dağıtımı olacak denilse bile alınan son karar ile karneler öğrencilere dijital ortamlarda verilecek. TC kimlik numaraları ve okul numaraları ile e okula giriş yaparak her dersten ne kadar not aldıklarını görebilecekler. Bu dönem uzaktan bir şekilde tamamlanacak ve karneler de dijital bir şekilde verilecek. 22 Ocak tarihinde kapanacak okullarda öğrenciler bu tarihte karne almak için heyecanlanıyor olsalar bile karne dağıtımı olmayacağı milli eğitim bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklama ile beraber netlik kazandı ve her şey dijital ortamlarda verilecek.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın