Uzaktan Eğitimde Canlı Dersler Nasıl Verimli Yapılır?

 Uzaktan Eğitimde Canlı Dersler Nasıl Verimli Yapılır?
Okunuyor Uzaktan Eğitimde Canlı Dersler Nasıl Verimli Yapılır?

Ülkemizde ve dünyada görülmekte olan covid-19 salgını nedeniyle birçok konuda salgını önlemek için değişiklikler yapılıp başka yollara başvuruldu. Bu değişikliğe giden konulardan birisi de eğitim olmuştur. Öğrencilerin, öğretmenlerin ve velilerin oldukça kafasını karıştıran bu duruma çözümü online yani uzaktan eğitimde bulmuşlardır. Uzaktan eğitim gerçekten faydalımı? Konu başlığı altında uzaktan eğitimin faydalarını size açıkladık. Uzaktan eğitim bazı öğrencilerin canını sıksa da birçok faydalı özelliği bulunmaktadır. Peki uzaktan eğitim gerçekten faydalımı?

Uzaktan Eğitim Ne Kadar Faydalı?

 Öğrenci merkezli bu sistemde öğrencinin derse eğilimi ve katılımını öngörülebilir hale getirmekte olup öğrenciyi hızlı ve her anda bilgiye ulaştırabilir. Ayrıca görme, işitme ya da herhangi bir fiziki engele sahip öğrencilere öğrenme imkanını üst seviyelere taşır. Ulaşım da sıkıntı yaşayan evi okuluna uzak mesafede olan öğrenci arkadaşlarımızın da bu gibi problemleri ortadan kaldırmasını ve bilgiye istediği her zaman ve her yerde ulaşmasını sağlamaktadır. Bunun dışında hem okuyup hem çalışan öğrencilerimizin sayısı ülkemizde oldukça fazladır böyle bir rutine sahip öğrenciler hem çalışıp hem öğreniminden mahrum kalmaz. Başlı başına öğrencileri dijital ortama hazırlar ve kendi öğrenim hızlarında eğitim alırlar. Kaçırdıkları yerleri, ikinci anlatımı isteyen konuları eğitim videolarından ya da konu anlatımlı yazılardan açıp tekrar edebilir. Öğrencinin beslenme gibi ihtiyaçlarına ek harcama yapması gerekmez.

Uzaktan Eğitimin Avantajları

Uzaktan eğitim zaman ve mekan kavramlarının önüne geçmekte olup internet erişimi sağlanabilen her yerden eğitimlerini alabilirler. Hemen hemen her öğrencinin elinde olan internet ve telefondan kendi öğrenme tekniklerini geliştirebilir ve hangi şekilde daha iyi anladığına karar vererek uyguladığı planlar doğrultusunda hareket etmektedir. Maliyeti en aza indirerek öğrenciyi ulaşım, beslenme gibi maddi sıkıntılarını en az miktara taşımıştır. Uzaktan eğitimde odaklanma problemleri kalkar, kendi için uygun şartları oluşturduğunda dikkat dağılma gibi sıkıntılar ortadan kalkmış olup öğrenci derslerine kendilerini daha iyi vermiş olup daha verimli şekilde ders çalışabilirler. Öğretmenler için uzaktan eğitim gerçekten faydalı mıdır? Öğrencilere olan faydası kadar öğretmenlere de faydası vardır. Örneğin öğrenmek istemeyen öğrencilerin dikkatlerini bozmasını ve anlatımını zorlaştırmasını engeller. Öğretmenlerin daha rahat ve yoğun olmayacak şekilde ders anlatımını yapmasını sağlar.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın