Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi

 Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi
Okunuyor Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Önemi

Uzaktan eğitim, son zamanlarda tercih edilen bir eğitim modeli olarak karşımıza çıkmaktadır. Çoğu ülke ilköğretim, ortaöğretim ve üniversite için örgün eğitim modelini kullanmaktadır. Bu model oldukça etkilidir ve öğrencinin her yönden gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Fakat bazen örgün eğitim modelinden bir süreliğine vazgeçilmesi gerekmektedir. Çünkü ülke genelinde yaşanan bazı sorunlar -salgın vb- öğrencilerin okula gitmesine engel olmaktadır. Bu tarz durumlarda örgün eğitimin yerini uzaktan eğitim almaktadır. Peki uzaktan eğitim nedir? Uzaktan eğitimde öğretmenler, nasıl ders verebilmektedir?

Uzaktan Eğitim Nedir?

Uzaktan eğitim, öğretmen ve öğrencinin aynı ortamda bulunmaması ile oluşmaktadır. Bu noktada “e-eğitim” modelleri devreye girmektedir. Çünkü uzaktan eğitim, internet ortamında gerçekleştirilmektedir ve verimli bir eğitim modeli oluşabilmesi için teknolojinin imkanlarından faydalanılması gerekmektedir. Bu eğitim modeli öğrenciler için oldukça zorlayıcıdır. Özellikle ilkokul öğrencileri internet üzerinden derslere odaklanamamakta ve öğrencilerin dikkati çabuk dağılmaktadır. Fakat bazı durumlarda bu eğitim modeline zorunlu bir geçiş yapılmaktadır. Fakat uzaktan eğitimin etkili kılınabilmesi mümkündür.

Bilindiği üzere bazı üniversitelerin uzaktan eğitim modelleri bulunmaktadır. Kişi, uzaktan eğitimde yer alan bir bölüme kaydolduğunda üniversiteye gitmek zorunda kalmaz. Derslerini internet üzerinden takip eder ve sınavlarına da online bir şekilde girer. Bu durum, üniversite öğrencileri için çok zor olmamaktadır. Fakat yine de bu kişiler de dersleri anlama konusunda çeşitli sıkıntılarla karşılaşabilmektedir. Peki uzaktan eğitimde canlı dersin önemi nedir?

Uzaktan Eğitimde Canlı Dersin Öğrencilere Ne Gibi Katkıları Bulunmaktadır?

Canlı ders, öğretmen ve öğrencilerin aynı anda, aynı ortamda bulunması demektir. Öğretmen, belirlenen platformlar üzerinden öğrencilere canlı ders verdiğinde, öğrencinin derse ilgisi artacaktır. Çünkü anlamadığı kısmı öğretmene sorabilme olanağına sahip olmaktadır. Öte yandan canlı derslerde öğretmen öğrencilere konu ile ilgili soru sorabilmekte ve bu sayede öğrencilerin konuyu daha iyi öğrenmesini sağlamaktadır. Uzaktan eğitim şeklinde mutlaka canlı ders verilmelidir. Öbür türlü öğrenci tek başına kalmakta ve derse uyum sağlayamamaktadır. Etkileşimli bir ders, öğrencinin daha aktif olmasını sağlamakta, böylelikle öğrencinin kişilik gelişimi de bu durumdan olumlu bir şekilde etkilenmektedir. Öte yandan öğrenci bu sayede sosyalleşebilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın