Uzaktan Eğitim Nedir Nasıl Yapılır?

 Uzaktan Eğitim Nedir Nasıl Yapılır?
Okunuyor Uzaktan Eğitim Nedir Nasıl Yapılır?

Covid19 salgınının hayatımızı etkilediği noktalardan bir tanesi de eğitim olmuştur. Virüs ülkemizde ilk olarak belirdiği zaman 3 haftalık bir ara verilmiş, ancak virüsün artarak devam etmesi ile birlikte bu süre uzatılmıştır. Eğitim sisteminde yaşanacak aksaklıkların önüne geçmek amacıyla uzaktan eğitim kavramı hayatımıza giriş yapmıştır. Yeni yeni aşinalık kazandığımız bu kavram, öğrenci ve öğretmen etkileşiminin sürdürebilmesi için oldukça büyük bir önem arz etmektedir.

Bazıları tarafından oldukça beğenilen bu sistem, diğer kesimlere hitap etmese ve şikayet edilse de, bu salgın döneminde okulların tamamen açılması demek virüsün hız kesmeden artacağı anlamına gelmektedir. Eğitimin aksamaması için pek çok toplantı ve ders uygulaması kullanılarak, öğrencilerin bilgilerinin taze kalması sağlanmakta, dönem ve sene kaybının önüne geçilmekte, ve bilgi aktarımı yapılmaktadır. Kısacası uzaktan eğitim, yüz yüze olmayan ancak bazı uygulamalar sayesinde bilgi aktarımı sağlanan bir sistemdir.

Uzaktan Eğitim Nasıl Yapılır?

Uzaktan eğitim sistemi için her okul farklı bir yöntem kullanabilmektedir. Genellikle ilkokul, ortaokul, ve liseler için Zoom ve Zoom alt yapısına sahip EBA kullanılırken, üniversitelerde bu çeşitlilik artmaktadır. Üniversitelerin kendi resmi siteleri üzerinden, Zoom ya da Microsoft Teams uygulamalarından öğrenciler canlı derslere katılabilmektedir.

Canlı derslerin hangi yöntemler kullanılarak gerçekleştirileceği okulların yapmış olduğu toplantılar ile kararlaştırılmaktadır. Seçilen yöntem EBA ise öğrenciler TC kimlik numaraları ile giriş yapmakta, Zoom ise öğretmenler tarafından sağlanan toplantı kodları kullanılmakta, Microsoft Teams ise kodlar kullanarak ders ekiplerine katılma ile kullanılmaktadır.

Uzaktan eğitim, öğrencilere pek çok avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlar;

·       Ulaşım, barınma ve beslenme gibi masrafların azaltılması

·       Covid19 salgınına karşı güvenli bir şekilde eğitim alınabilmesi

·       Öğrencilerin evden çıkmadıkları bu dönemlerde öğrenmeye planlı ve programlı bir şekilde devam edebilmesi

·       Zaman ve mekanların okuldan farklı olması ile öğrenciler, her ortamda ders çalışabilmenin mümkün olduğunu deneyimlemekte olması

şeklinde sıralanabilmektedir. Siz de uzaktan eğitime katılıp derslerinizden geri kalmamak için, okulunuzun canlı dersler için kararlaştırmış olduğu platformlara giriş yaparak, eğitiminizi kolay bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın