Uzaktan Eğitim ile Alınan Sertifikalar Geçerli Oluyor mu?

 Uzaktan Eğitim ile Alınan Sertifikalar Geçerli Oluyor mu?
Okunuyor Uzaktan Eğitim ile Alınan Sertifikalar Geçerli Oluyor mu?

Son yıllarda uzaktan eğitim sistemi her geçen gün daha popüler hale geliyor ve daha geniş kitlelere hitap ediyor. Öğrenci sayısının sürekli olarak artış gösterdiği uzaktan eğitim programlarına ilişkin olarak eğitim kurumları tarafından yeni program ve bölümlerde açılmaya başlandı. Bu şekilde uzaktan eğitimin sürekli yaygınlaşması sağlanıyor ki bu durumda uzaktan eğitim ile alınan sertifikalar konusunda çok daha dinamik bir etkinin oluşturulabilmesi sağlanıyor. Meslek eğitimleri, lisans ve ön lisans eğitimleri gibi farklı alan ve dalları kapsamına alan uzaktan eğitimle ilgili olarak uzaktan eğitim sertifikalarının geçerlilik durumu en çok merak edilen konulardan birisidir.

Uzaktan eğitim sisteminde eğitim sanal eğitim bileşenleri üzerinden gerçekleştirilir ve sınavların sanal olarak gerçekleştirilir. Bu eğitim sistemi yapısı dolayısı ile eğitim kalitesi açısından çok fazla tartışma bulunmaktadır. Sürekli olarak uzaktan eğitim ile edinilen sertifikaların, örgün eğitim uygulanan eğitim kurumlarından alınan sertifikalar arasında fark olduğu şeklinde görüşler söz konusudur. Pek çok alan ve bölümle ilgili olarak da çok ciddi tartışmalar söz konusudur. Ancak uzaktan eğitim ile alınan sertifikalar ile ilgili geçerlilik konusu, son yıllarda popülerleşmesi ve kapsamının genişlemesiyle somut yanıtlar vermeye başladı. Meslek ve iş alanları konusunda sunduğu geniş olanaklar ile birlikte uzaktan eğitim sertifikalarının geçerliliği önemli düzeye ulaşmıştır.

Uzaktan Eğitim Sertifikalarının Geçerliliği

Günümüzde uzaktan eğitimin lisans ve ön lisans düzeyinin yanı sıra meslek eğitimleri alanında da yaygınlaşmasıyla birlikte mezuniyet sonrasında sunduğu iş olanakları açısından zengin bir yelpazeye sahiptir. Yani akademik ve kurumsal iş hayatında uzaktan eğitim ile alınan sertifikalar yüksek bir geçerliliğe sahiptir. Standart örgün eğitim kurumlarında alınan eğitim ve diplomaya eş değer olarak kabul edildiği pek çok sektör ve dal bulunmaktadır. Bu açıdan günümüzde uzaktan eğitim ile sertifika almayı düşünenlerin akıllarına takılabilen sertifikanın geçerliliği sorusu yanıtlanmış oluyor. Günümüzde uzaktan eğitimin popülerleşmesiyle birlikte sertifikasının geçerliliğinden ziyade daha ağırlıklı olarak standart örgün eğitimlerde olduğu gibi eğitim alınan kurumun eğitim kalitesi standartları önem taşıyor. Yani uzaktan eğitim olup, olmaması fark etmeksizin söz konusu sertifikanın alındığı eğitim kurumu daha fazla dikkate alınıyor.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın