Uzaktan Eğitim ile Afetlerden Korunma Eğitimleri

 Uzaktan Eğitim ile Afetlerden Korunma Eğitimleri
Okunuyor Uzaktan Eğitim ile Afetlerden Korunma Eğitimleri

Bilindiği üzere virüsten dolayı okullar uzun süredir uzaktan eğitim vermektedir. Millî Eğitim Bakanlığı yavaş yavaş yüz yüze eğitime geçmeyi hedeflese dahi belirli bir süre daha okullarda devam zorunluluğu olmayacak gibi gözüküyor. Hal böyle olunca veliler öğrencileri ve kendilerini riske atmamak için bir süre daha uzaktan eğitime devam edeceğini söyleyebiliriz. Uzaktan eğitim özellikle ana okul ve ilkokul öğrencileri için daha zorlu geçmektedir. Bunun sebebi de bu öğrencilerin temeli bu sınıflarda atılmaktadır ve uzaktan eğitimin kalitesi ne kadar uğraşılırsa uğraşılsın yüz yüze eğitim kadar olmayacaktır.

Çocukların bu yaşta almaları gereken önemli eğitimlerden bir tanesi de afetlerden korunma eğitimleridir. Bilindiği üzere ülkemiz maalesef deprem kuşağındadır ve bu sebeple depreme her an hazırlıklı olmak zorundayız. Yalnızca deprem değil sel, çığ gibi doğal afetlere de hazırlıklı olmak şart. Yetişkin kişilerin bile afetlerden korunma eğitimlerinde çok bilgili olmadığını düşünecek olursak öğrencilerin işte bu yaşlarda gerekli eğitimi alması gerekmektedir. Bu sebeple uzaktan eğitimde ilkokul çağındaki çocuklara afetlerden nasıl korunmaları gerektiğinin eğitimi verilmektedir.

En sık görülen doğal afetlerden olan depremlerde yapılan en büyük hatalar apartmandan kaçmaya çalışmak ve asansör kullanmak olmaktadır. Deprem çok kısa saniyeler içinde olur ve bu şekilde apartmandan çıkmak mümkün değildir. Bu sebeple öğrencilere çök-kapan-tutun pozisyonu öğretilmeli okullarda, evlerde bu pozisyon için en uygun ortamlar iyice gösterilmelidir. Heyelanda da aynı şey geçerlidir.

Sel durumunda durum farklı olmaktadır. Selde çocuklara yüksek yerlere çıkmaları gerektiği ve su yatağı, çukur ve elektrikli bölgelerden uzak durulması gerektiğinin eğitimi verilmektedir. Yine çocuklara oluşacak doğal afetlere önceden hazırlık yapması gerektiklerinin eğitimi de verilir ve bunda en ön plana çıkan şey ilk yardım çantasıdır. Her evde en az bir tane ilk yardım çantası bulunmalıdır.

Zaten bu tarz eğitimlerin gerekli detayları uzaktan eğitimde çocuklara verilmektedir. Velilerin yapması gereken şey çocuklarının bu tür eğitimleri dikkatle dinlemesi gerekmektedir. Çünkü virüsün ne kadar süreceği tam olarak kestirilemiyor ve  bu sebeple belirli bir süre daha uzaktan eğitimin hayatımızda olacağını söyleyebiliriz.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın