Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

 Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?
Okunuyor Üniversiteler Ne Zaman Açılacak?

Korona salgını nedeniyle eğitime ara veren üniversite öğrencileri, ilkokul, ortaokul ve lise kurumları gibi uzaktan eğitim sistemine geçiş yapmıştır. Daha önce yapılan açıklamalarda tarih için 1 Ekim söylemleri yer almış ancak vaka sayılarındaki artış nedeniyle tarih yine ertelenmiştir. Eğitim öğretimlerini üniversitelere giderek devam ettirmek isteyen öğrenciler, yapılacak yeni açıklamalara odaklanmakta ve net bir bilgiye erişmek istemektedir.

İlkokul, ortaokul ve lise öğrencileri yüz yüze eğitime kısa bir süre önce geçiş yapmıştı, ancak yeni yapılan kurul toplantıları sonucu eğitime yıl sonuna kadar yeniden ara verildi. Bu açıklama, üniversiteler ne zaman açılacak sorusunu yeniden gündeme getirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, mümkün olan en kısa sürede yükseköğretim kurumlarının da açılacağını dile getirdi. YÖK başkanının bu konu hakkında yapacağı açıklama dört gözle beklenmekte.

Güncel açıklamalara göre üniversiteler de tıpkı ilkokul, ortaokul ve liseler gibi yıl sonuna kadar uzaktan eğitime devam edecek. Yıl sonunda ise yapılacak toplantıda  vaka sayısında gözlenecek değişmelere göre eğitim kurumları açılabilir ya da uzaktan eğitim sistemine devam edebilir. Bu demek oluyor ki, gözler yıl sonunda yapılacak olan açıklamaya çevrilecek.

Uzaktan Eğitim Ne Zaman Bitecek?

Çin’in Vuhan kentinde görülen daha sonra da dünyaya yayılan korona virüs, ülkemizde ilk olarak Mart ayında gözlemlenmişti. Tedbir olarak okullar eğitime 3 haftalık bir ara vermiş, ancak vaka sayılarında ciddi bir artış gözlenmesi ile birlikte eğitimde verilen aranın uzatılma kararı alınmıştı. Öğrencilerin bilgilerinin körelmemesi, ders veya dönem kaybı yaşamaması gibi nedenlerden dolayı uzaktan eğitim için sistem hazırlanmış ve yüz yüze eğitim sisteminin yerine öğrencilerin evden çıkmadan derslerine devam etmesi sağlanmıştı.

Hala devam eden uzaktan eğitim sistemi, öğrencilerin okula olan özlemini arttırmakta. Peki uzaktan eğitim ne zaman sona erecek? Yapılan açıklamalara göre korona virüsün azaltılması için okulların yıl sonuna kadar açılmayacağını belirtmiştik. Bu nedenle yıl sonuna kadar uzaktan eğitime devam edilmesi kesin bir hal aldı. Ancak 2020 yılının sonunda yapılacak toplantıların sonucuna göre uzaktan eğitim sonlanabilir ya da sürdürülebilir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın