Üniversite Sınavları İnternetten Mi Yapılacak?

 Üniversite Sınavları İnternetten Mi Yapılacak?
Okunuyor Üniversite Sınavları İnternetten Mi Yapılacak?

Uzaktan eğitimin ülkemizde büyük bir hız kazanması ile birlikte üniversite sınavları internetten mi olacak ? sorusu da ön plana çıkmaya başlamıştır. Ülkemizde oluşan salgın nedeniyle, yayılımın önünü kesmek amacıyla ilk olarak yüz yüze eğitimi sonlandırma önlemi alınmıştır. Online eğitimin başlaması ile birlikte canlı ders sistemleri, projeler, ödevler ve sınavların tamamı internet üzerinde yapılmaya başlamıştır. Uzaktan eğitim sistemleri kuran ve bunun için belirli bir alt yapı hizmeti alan eğitim kuruluşlarından biri de üniversitelerdir. YÖK’e bağlı pek çok üniversite önümüzdeki günlerde de, uzaktan eğitim sistemi ile üniversite öğrencilerinin eğitim ihtiyacını giderebileceklerdir.

Üniversite’de Uzaktan Eğitim

YÖK tarafından üniversitelere gönderilen yazı ile tüm üniversiteler, kendi uzaktan eğitim sistemini kurmuşlardır. Kurulan bu eğitim sistemini araştırmaya başlayan öğrenciler üniversite sınavları internetten mi yapılacak? Sorusuna yanıt aramaya başlamıştır. YÖK kapsamında her üniversite kendi uzaktan eğitim sistemini kursa da sistem aynı şekilde işlemekte, yalnızca alt yapı sisteminde farklılıklar ortaya çıkmıştır. Uzaktan eğitimde her bölüm ve sınıfa göre belirli bir ders programı oluşturulacaktır.

Uzaktan eğitim sisteminde, öğrenci numarası ve şifresi ile giriş yapılabilmektedir. Öğrenci girişi sonrasında canlı ders sistemlerine giriş yapan öğrenciler, öğretmenler tarafından verilen derslere katılabilecektir. Öğrencinin verilen dersi kaçırması halinde, sisteme tekrar giriş yaparak kaydedilen derse erişim sağlayabilmesi mümkün olacaktır. Bu noktada öğrenciler eksiklerini tamamlayabilirken, günün her anında sistem üzerinden ders tekrarı yapabilecektir.

Üniversitelerde Sınav Sistemi

Üniversite sınavlarının internetten yapılması, her üniversitenin kendi sistemine göre vereceği bir karar olarak bilinmektedir. Bu noktada YÖK’e bağlı her üniversite kendi yöntemini kendisi belirleyebilmektedir. Üniversitelerin bazıları sınav yerine ders ve sınıf müfredatına uygun olarak, öğrencilere proje ya da ödevler vermektedir. Öğrenciler bu proje ya da ödevleri tamamlayarak öğretmenlerine ileteceklerdir. Bu projeler öğrencinin sınav notu yerine geçebilecektir. İnternet üzerinden online olarak sınav yapılması, bazı üniversitelerin tercihi olsa da genel olarak tercih edilmemektedir. İnternet erişim ağı ya da alt yapı sorunları sebebiyle problemler yaşanması, öğrencilerin sınavları verimli bir şekilde tamamlayabilmesini engelleyebilmektedir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın