• Ana Sayfa
  • Eba
  • Tüketici Hakem Heyeti Tarafından Uzaktan Eğitimde Para İadesi için Verilen Karar Emsal Niteliğinde!

Tüketici Hakem Heyeti Tarafından Uzaktan Eğitimde Para İadesi için Verilen Karar Emsal Niteliğinde!

 Tüketici Hakem Heyeti Tarafından Uzaktan Eğitimde Para İadesi için Verilen Karar Emsal Niteliğinde!
Okunuyor Tüketici Hakem Heyeti Tarafından Uzaktan Eğitimde Para İadesi için Verilen Karar Emsal Niteliğinde!

Denizli’de bir öğrenci velisi çocuğunu anaokuluna yazdırıp yıllık ücreti de peşin ödedi. Fakat eğitimin uzaktan eğitim modeli ile verilmesiyle birlikte veli, parasının iade edilmesini istedi. İsteği karşılık bulmayan veli daha sonra Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptı. Bu başvuru sonrasında Heyet, okul öncesi eğitimin mutlaka yüz yüze yapılmasını gerekçe göstererek paranın tüketiciye iade edilmesi kararını verdi.

Denizli’deki Olay Emsal Niteliğinde!

Bilindiği üzere pandemi sürecinde uzaktan eğitim modeline geçiş yapıldı. Bu ise bazı sorunları beraberinde getirdi. Öğrencilerini özel okullara yazdıran veliler, uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte paralarının iade edilmesini istese de bu konuda çoğu özel okul velilere sorun yaşatıyor. Bu konu kapsamında Denizli’de meydana gelen olay emsal niteliğinde.

Çocuğunu özel anaokuluna veren ve uzaktan eğitim sistemine geçilmesi ile birlikte parasının kendisine iade edilmesini isteyen bir veli, isteğinin yerine getirilmemesi sonrasında konuyu Tüketici Hakem Heyetine taşıdı. Başvurusu sonrasında Heyet, paranın veliye iade edilmesine yönelik bir karar verdi. Tüketici Hakem Heyeti tarafında verilen bu karar, aynı sorundan mağdur olan birçok veliye emsal niteliğinde.

Pamukkale Kaymakamlığı Başvuruları ve Sonuçlarını Kamuoyu ile Paylaştı!

Pamukkale Kaymakamlığı, Tüketici Hakem Heyetine yapılan başvurular ve başvuru sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. Bu bağlamda Denizli’de yaşanan olay da gözler önüne serilmiş oldu. Tüketici Hakem Heyetine anaokuluna peşin ödediği yıllık ücretin kendisine verilmesi yönünde başvuru yapan veliye, başvuru sonrasında paranın okul yönetimi tarafından verilmesi yönünde bir karar verildi. Bu kararın kamuoyu ile paylaşılması, aynı sorundan mağdur olan birçok kişiye emsal oldu.

Tüketici Hakem Heyeti Kararını Verdi!

Okul öncesi eğitimin yüz yüze yapılması gerektiğini ifade eden Tüketici Hakem Heyeti, konu ile ilgili çeşitli açıklamalarda bulundu. Okul öncesi eğitimdeki derslerin uzaktan eğitim yöntemi ile verilemeyeceğini ifade eden Heyet, hizmet bedelinin tüketiciye iade edilmesine karar verdi. Bu karar aynı sorundan mağdur olan birçok kişiye emsal oldu. Bilindiği gibi birçok veli, pandemi nedeni ile uzaktan eğitime geçilmesi nedeniyle özel okullardan paralarını istemesine rağmen olumlu sonuçlar alamamıştı.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın