Sanal Sınıf Nedir? Normal Sınıftan Farkları Nelerdir?

 Sanal Sınıf Nedir? Normal Sınıftan Farkları Nelerdir?
Okunuyor Sanal Sınıf Nedir? Normal Sınıftan Farkları Nelerdir?

Covid 19 nedeni ile okullar eğitimlerine online sistem üzerinden olarak devam etmek zorunda kalmıştır. Eğitimlerin yarım kalmaması adına verilen bu kararda da yüz yüze eğitime göre birçok farklılık bulunmaktadır. Öğrenciler sanal sınıf üzerinden toplanarak derslerini işlemekte ve normal sınıftan farklı bir eğitim görmektedir.

Veliler ve öğrenciler ise bu sınıfların farklılıklarını araştırmakta öğrencilerin üzerindeki etkisini merak etmektedir. Öncelikle sanal sınıfın ne olduğunu bilmek gereklidir. Sanal sınıf, öğrencilerin internet ortamı üzerinde tek bir bağlantı üzerinde toplanarak ortak bir ders dinlemesi yaptığı alanlardır. Normal sınıf ile benzer olarak birçok öğrenci aynı dersi dinler ve aynı notlar üzerinden sınavlarda değerlendirilir. Bu nedenle öğrencilerin öğrenimi yine normal sınıf gibi devam edebilmektedir.

Sanal Sınıfın Farkları

Sanal sınıf normal sınıftan farklı olarak öğrencilere daha kolay bir öğrenim sunabilmektedir. Örneğin; öğrencilerin toplum içerisine çıkma kaygısı olduğu durumlarında ya da herhangi bir sağlık probleminde eğitim alması sanal sınıf ile mümkündür. Öğrencinin sanal sınıftaki eğitimi için yüz yüze eğitim kadar uzun bir vakit ayırması gerekli değildir.

Hazırlanmak ve yolda vakit geçirmek gibi öğrencinin belki de saatlerini alan bu zamanlar tamamen öğrenciye kalır. En ufak detayda dikkati dağılan öğrenciler, sanal sınıf ile daha kolay bir odaklanma yaşayabilirler. Her öğrenci kendi dikkatini yoğunlaştırabileceği bir ortamı kendisine daha kolay sağlayabilmektedir.

Sanal sınıf normal sınıftan farklı olarak öğrencilere daha az maliyet ile sunulmaktadır. Öğrenciler çoğu ders çalışma etkinliklerini bile pdf üzerinden gerçekleştirebilir ve kitaplara ihtiyaç duymazlar. Bu nedenle laptop ve internet sağlayabilen öğrenciler için daha az maliyetli bir eğitim söz konusu olabilir. Sanal sınıfın en büyük avantajı ise sınıf içerisindeki sınıf farklılıklarını yok etmesidir.

Bu sayede öğrenciler yalnızca derslerine odaklanabilir ve birbirleri ile vakit kaybetmeyebilirler. Öğrencilerin derslerine daha ilgili olması ve kolay öğrenim sağlanmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca online eğitim esnasında öğrenci sorularını çekinmeden sorabilir ve daha hızlı bir dönüş sağlayabilir. Derslerin kaydedilmesi seçeneği de öğrencilerin öğrenimini hızlandırmaktadır.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın