Örgün Eğitim İle Online Eğitimin Farklılıkları

 Örgün Eğitim İle Online Eğitimin Farklılıkları
Okunuyor Örgün Eğitim İle Online Eğitimin Farklılıkları

Örgün eğitim, belirli bir alanda belirli bir toplum ile kurallar çerçevesinde verilen eğitime denir. Online eğitim ise bilgisayar, telefon, tablet gibi teknolojik araçlar ile verilen eğitim kanalıdır. Geçmişten günümüze kadar ülkemizde çoğu zaman ve çoğu yerde örgün eğitim verilmiştir fakat artık günümüzde bulunan sağlık şartları dolayısıyla ülkemizde online eğitime geçiş yapılarak corona salgınının önüne geçilmeye çalışılmıştır. Peki örgün eğitim ile online eğitimin farklılıkları nelerdir? Hepimizin de bildiği üzere örgün eğitimde okullara gidilerek birçok sınıf içerisinde yüz yüze eğitim verilmektedir. Öğretmenle ve diğer bütün öğrencilerin aynı anda etkileşim halinde oldukları bir eğitim sistemidir. Genel olarak 40 dakikalık bir dersten sonra öğrencilere ve öğretmenlere 10 dakika teneffüs verilmiştir.

Online yani uzaktan eğitimde ise öğrenciler öğretmenlerin belirlediği bazı sitelerden giriş yaparak derse katılırlar. Öğretmen belirlenen saatte siteye giriş yaparak öğrencilere verimli ve anlaşılır olacak şekilde konularını anlatır. Öğrenciler sitenin ‘’katıl’’ butonuna basarak öğretmenlerinin anlattığı konuyu istedikleri yerde izleyebilirler. Örgün eğitim ile online eğitimin farklılıkları arasında en önde gelen bir topluluk oluşturmadan herkes kendi alanında olacak şekilde eğitim verilip görülmesidir. Ülkemizde olduğu gibi dünya üzerinde çoğu devlet eğitimini artık bu şekilde almakta ve vermektedir. Kimi öğrenci şikayet etse de kimi öğrenci ise bu eğitim sistemini desteklemektedir. Örgün eğitim ile online eğitimin arasında çokta fark yoktur görülen dersler konular ve içerikler aynıdır sadece online eğitimde bunu internet üzerinden öğrencilere aktarabilir şekilde tasarlanmıştır.

Bu bağlamda evlerinde oturarak derslerini alabilirler ve anlamadıkları konu üzerinde Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitsel sitelerine giriş yaparak tekrar tekrar dinleyebilirler ya da öğretmenleriyle birebir canlı sohbet başlatıp anlatmalarını rica edebilirler. Örgün eğitim ile online eğitim farklılıkları arasında en önemli husus örgün eğitimin teknolojiden yoksun bir şekilde ilerlemesidir.

Online eğitim ise teknoloji ile beraber gelişmekte olup öğrencileri dijital dünyaya hazırlamaktadır. Örgün eğitim le online eğitimin farklılıkları olduğu gibi ortak özellikleri de bulunmaktadır. İkisinin de amacı öğrencilere en iyi şekilde eğitim vermektir.

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın